Czomolungma

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Mount Everest

Mount Everest znany także pod nazwą Czomolungma to najwyższy szczyt świata. Leży w Himalajach Wysokich na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej w Azji. Po raz pierwszy jego szczyt zdobyli Edmund Hillary i Tenzig Norgay w 1953 roku. Od tamtej pory wyprawy na Mount Everest stały się bardzo popularne. Ma to jednak swoje dobre i złe strony. Opowiemy o nich w tym artykule.

Czomolungma – ciemna strona

Szacuje się, że od momentu, w którym Mount Everest zostało zdobyte po raz pierwszy, podczas próby przedostania się na szczyt zginęło ponad 300 osób. Wynikało to z wielu faktów. Pierwszym z nich było słabe przygotowanie turystów, którzy nie zrozumieli jak się trzeba zabezpieczyć, a nawet jak się ubrać w góry. Zdobywanie najwyższego szczytu świata z całą pewnością jest przygodą, ale ta przygoda wielu kosztowała życie. Wielu turystów pozostało na szlakach już na zawsze. Ich ciała spoczywają po drodze na szczyt, co dla wielu osób może być widokiem dość szokującym. Aczkolwiek jest to też symbolem tego, jak ważna jest wiedza, doświadczenie i odpowiedzialność nawet w tak prostych kwestiach, jak ta, jak się ubrać w góry. Przykrym i nieodłącznym elementem zwiedzania Mount Everest są… wszechobecne śmieci. Turyści nie dbają kompletnie o to, by zabrać je ze sobą, co skutkuje tym, że trasa jest coraz bardziej zanieczyszczona.

Jasna strona Czomulungmy

Jasna strona jest dość oczywista. Satysfakcja ze zdobycia Mount Everest, a także niepowtarzalne, urokliwe widoki to coś, co przyciąga wielu. Wiele firm oferuje obecnie zorganizowane wycieczki na szczyt Czomolungmy. Ci, którzy podchodzą do tego tematu rozważnie, przygotowują się do tego zadania odpowiedzialnie i to nie tylko w kwestii takiej, jak ubrać się w góry, ale także robiąc treningi, dobierając profesjonalny sprzęt, weryfikując stan swojego zdrowia przed wyprawą, decydując się na ubezpieczenie w góry, mogą poszczycić się później niezwykłym doświadczeniem. Przygodą, którą mało kto może się pochwalić.

Czomolungma