Ekwador

Morskie fale rozbijające się o białe brzegi piaszczystych plaż, wioski Kichwa, amazońskie lasy deszczowe, kolonialne miasteczka piękne jak z pocztówki i zapierające dech w piersiach szczyty Andów – ten olśniewający zestaw cudów znaleźć można w niewielkim państwie Ameryki Południowej, jakim jest Ekwador.

Trochę geografii

Ekwador to niewielki kraj położony na zachodnich krańcach Ameryki Południowej, u piaszczystych wybrzeży Oceanu Spokojnego. Jest om tuż obok Brazylii jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie zakątków świata. Ta zniewalająco piękna kraina rozciąga się na części pasma górskiego Andów i zajmuje część dorzecza Amazonki. Położony jest na równiku, od którego wywodzi się jego nazwa (ecuador w języku hiszpańskim oznacza równik). Ekwador graniczy z Kolumbią i Peru i wyróżnić można trzy jego części: Costa, Sierra i Orient.

Hiszpańskie piękno kolonialnej architektury

Stołeczne Quito i mniejsza Cuenca to historyczne miasteczka w centrum Ekwadoru, pełne wspaniałych zabytków architektonicznych. XVII-wieczne kościoły, place, klasztory oraz przepięknie odrestaurowane rezydencje wspaniale oddają południowy klimat tego miejsca. Idealnym sposobem na zagłębienie się w przeszłość Ekwadoru jest przechadzka brukowanymi uliczkami pośród licznych skarbów architektury pochodzących z hiszpańskich czasów kolonialnych.

Kraina urokliwych zakątków

Aby doświadczyć pełni zaskakującej różnorodności oferowanej przez ekwadorski krajobraz, opuszczamy zatłoczone miasto i udajemy się w kierunku andyjskich wiosek, które znane są z klimatycznych bazarowych straganów, pełnych kolorowych tkanin i regionalnych specjałów, które wyrosły na żyznej wulkanicznej glebie. U kresu dnia rozkoszuj się posiłkami ze świeżych owoców morza, przy akompaniamencie zachodzącego słońca i śpiewu tropikalnych ptaków. W odległych osadach Amazonii po dziś dzień spotkać można plemiennych szamanów, zbierających rośliny z tropikalnych lasów do wytwarzania tradycyjnych lekarstw, których receptury przekazywane są od pokoleń.

Naturalne bogactwo

Krajobraz jaki prezentują Andy, może sprawiać wrażenie wkraczania do bajkowej krainy. Szemrzące strumyki przepływające przez mozaikę małych wiosek, nad których polami przelatują stada dzikich kondorów. Zielone górskie krajobrazy, to idealna sceneria do jazdy konnej, wycieczek rowerowych oraz pieszych wędrówek między wioskami, których lokalne pensjonaty chętnie ugoszczą strudzonych wędrowców. Ekwador oferuje także szeroką różnorodność rozrywek, połączonych z podziwianiem niesamowitych krajobrazów prezentowanych przez dorzecze Amazonki. Surfowanie wśród spienionych fal u wybrzeży Pacyfiku, spływ wodami najdłuższej rzeki świata wzdłuż pokrytych dżunglą brzegów Orientu.

Kraina aktywna sejsmicznie

Prawdziwy magnes przyciągający największych miłośników dzikiej przyrody, stanowią Wyspy Galapagos – wulkaniczne rajskie wyspy, stanowiące nieziemski krajobraz, którego dopełnieniem są liczne okazy roślin i zwierząt. Nie ma lepszego miejsca do zjednoczenia się z naturą. To tutaj możesz popływać w wodach Oceanu Spokojnego w towarzystwie ogromnych żółwi i lwów morskich, zanurkować z przyjaznymi rekinami, zobaczyć jedyną na świecie morską iguanę i mnóstwo innych osobliwych stworzeń – zarówno na lądzie jak i w wodach oceanu.

Obserwacja dzikiej przyrody lasów deszczowych Amazonii to wzniosłe, nieporównywalne doświadczenie. Pokonuj odcinki spokojnych rzek, maszeruj leśnymi szlakami w poszukiwaniu naczelnych, tukanów, leniwców i delfinów rzecznych. Las deszczowy Mindo uważany jest za raj dla ptaków, a liczba zamieszkujących go gatunków przekracza 1600.

Tutaj zwalnia czas

Odpoczynek po licznych ekwadorskich eskapadach zapewnią liczne atrakcyjne miejsca, które umożliwią i uprzyjemnią regenerację sił. Udaj się na wyżyny, aby odkryć piękno i potęgę Zen w leśnej chacie nieopodal Mindo, naładuj się energią  w historycznej hacjendzie i odkryj piękno i spokój wielu innych, niesamowitych miejsc tego urokliwego zakątka Ameryki Południowej.

Piękne, ponadczasowe górskie wioski takie jak Vilcabamba, malownicze miasteczka jak Zaruma, stanowią idealną odskocznię od zawrotnego tempa współczesnego życia codziennego. Wspaniałe plaże Wysp Galapagos z równie wspaniałymi zachodami i wschodami słońca, umilą nadmorski wypoczynek zapalonym plażowiczom, a Pasmo Ognia, czyli wulkaniczny masyw na którym te wyspy się znajdują, umożliwi niezwykłe wycieczki po wulkanicznych zboczach.