Meksyk jest krajem leżącym w południowej części Ameryki Północnej. Graniczy on ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Belize, Gwatemalą, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, a także Oceanem Spokojnym. Kraj ten może poszczycić się przeróżnymi strefami klimatycznymi. W związku z tym występująca w Meksyku fauna i flora jest naprawdę zróżnicowana. 

Unikatowa roślinność Meksyku niejednokrotnie chroniona jest parkach narodowych i rezerwatach, jak np. Sian Ka’an i Celestun na Półwyspie Jukatan czy El Vizcaino na Półwyspie Kalifornijskim.

Niemal 30 % terytorium tego kraju porośnięta jest przez następujące lasy: iglaste lub podzwrotnikowe suche, a nawet kolczaste. Co więcej, w zasadzie na każdym kroku natknąć się można na kaktusy, cedry, ceidy, drzewa mahoniowe, orchidee i oczywiście różnego rodzaju odmiany palm. Meksyk w 60 % zamieszkiwany jest przez Metysów, a 30 % stanowią Indianie. 

Warto zaznaczyć, że Meksyk z każdy rokiem staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem dla turystów z całego świata. Temperatura powietrza w Meksyku waha się od 25 do 27 st. C., rzadko spada poniżej 16 st. C i nie przekracza 49 st. C. 

Nie ulega wątpliwości, że jest on gigantycznym krajem, którego eksplorowanie może trwać nawet długie miesiące. W związku z tym stworzenie konkretnej listy miejsc, które warto zobaczyć stanowi nie lada wyzwanie. Wydaje się jednak, że podróż do Meksyku jest nierozerwalnie związana z wyprawą do Mexico City, czyli jednego z najludniejszych miast. To właśnie tam historia i nowoczesność przeplatają się wzajemnie. Dokładnie widać to chociażby w architekturze! 

Kolejnym obowiązkowym miasteczkiem na mapie Meksyku jest Oaxaca. To właśnie tam przepyszne jedzenie i napoje tworzą spójna całość z architekturą, pamiątkami, a nawet… okolicznymi ruinami! Miasteczko położone jest na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Z kolei Tulum jest doskonałym miejscem, w którym z powodzeniem przeplatać można aktywny wypoczynek i pełen relaks. Rowerowe wycieczki, które doprowadzają wprost na rajską plażę, zadowolą nawet najbardziej wybrednych turystów. 

Kiedy najlepiej polecieć do Meksyku? Najwłaściwszym czasem jest okres od listopada do kwietnia. Wówczas deszcze nie są nadmiernie uciążliwe. Temperatury są jednak dość wysokie i wynoszą około 30 st. C.