Cypr to trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Krystalicznie czysta woda i przejrzysty piasek przyczyniają się do tego, że coraz więcej Polaków pragnie spędzić swoje egzotyczne wakacje właśnie na Cyprze. Wyspa ta w większości zamieszkiwana jest przez Greków (78%), jednak około 8% populacji stanowią Turkowie.

Cypr cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. Głównym powodem jest oczywiście bogate życie nocne. Ayia Napa niekiedy określana jest zaszczytnym mianem imprezowej stolicy Cypru. To jednak nie wszystko. Wyspa ta pod względem serwowanych specjałów zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Położenie geograficzne przyczynia się do tego, że kuchnia stanowi swoistą fuzję wielu różnorakich i nieoczywistych smaków.

Cypr warto odwiedzić również ze względu na długie, piesze wycieczki wzdłuż malowniczych krajobrazów. Wielbiciele górskich szlaków powinni udać się na zachodnią część kraju. To właśnie tam rozciąga się zachwycające pasmo Troodos. Najwyższym szczytem, a jednocześnie najwyższym punktem wyspy jest góra Olimbos, licząca 1952 m n.p.m. 

Miłośnicy długich, słonecznych kąpieli powinni odwiedzić Cypr między czerwcem a wrześniem. Z kolei turyści, którym zależy przede wszystkim na aktywnym wypoczynku i korzystaniu z darów matki natury, mogą z powodzeniem wybrać się na Cypr poza sezonem wakacyjnym. W styczniu i lutym, czyli w najchłodniejszych zimowych miesiącach, w znacznej części miast temperatura nie spada poniżej 12 st. C. 

Warto podkreślić jednocześnie, że Cypr jest najbardziej zalesioną wyspą na całym obszarze śródziemnomorskim. Warto podkreślić jednocześnie, że naturalną formacją jest makia, w skład której wchodzą krzewy i niskie drzewa jak np. dęby. 

Na nizinie Mesaoria występują stepy, na których występują m.in. sosny alepskie czy cyprysy. Górzyste części wyspy porośnięte są przez sosnę czarną oraz oraz endemiczny cedr. Na Cyprze uprawiane są: winorośl, orzechy, oliwki drzewa cytrusowe, migdałowce oraz figowce.

Zwierzęta żyjące na Cyprze to m.in. muflon, kameleon pospolity i gekon turecki.