Makalu

Trekking po zboczach Makalu – jednego z ośmiotysięczników – to idealna wyprawa dla doświadczonych wędrowców, będących zapalonymi pasjonatami dzikiej przyrody, którzy chcą doświadczyć różnorodności krajobrazów i kultur, a także niezwykłych widoków najwyższych gór świata, w tym najsłynniejszego spośród nich – Mount Everest.

Makalu to piąty pod względem wysokości szczyt świata, mierzący 8481 m.n.p.m. Ten odosobniony majestatyczny szczyt położony jest bezpośrednio na międzynarodowej granicy pomiędzy Nepalem, a Tybetem, 35 km na południowy wschód od najwyższej góry świata – Mount Everest. 

Sanktuarium dzikiej natury

Ta monumentalna, czterostronna lodowa piramida znajduje się na terenie nepalskiego Parku Narodowego Makalu-Barun i jest to jeden z  najbardziej oddalonych i rzadko odwiedzanych obszarów trekkingowych. Rozciąga się na powierzchni 2330 km2 , które niemal całkowicie pokrywają dziewicze lasy: od tropikalnych deszczowców, po alpejską tundrę, prezentujące niezwykle bujną, różnorodną roślinność. Wśród zielonych gęstwin Makalu-Barun żyje ponad 88 gatunków ssaków i 440 gatunków ptaków. Zadomowiły się tu między innymi tak rzadkie gatunki zwierząt jak lampart śnieżny, czerwona panda, a także nietuzinkowy, przepiękny złoty kot azjatycki. Makalu to prawdziwe sanktuarium egzotycznego oblicza dzikiej natury.

Makalu otaczają dwa wyniosłe, bliźniacze szczyty: Kangchungtse (tzw. Makalu II), mierzący 7678 m.n.p.m. oraz Chomo Lonzo o wysokości 7804 m.n.p.m.

Etniczne bogactwo

Wyprawa trekkingowa na Makalu to możliwość podziwiania niesamowitych krajobrazów wschodniego Nepalu, a także dojrzenia zboczy Mount Everest z niedostępnej w żadnym innym rejonie Tybetu perspektywy. Niesłychanie zielone pola uprawne, lodowce oraz wodospady zdobić będą przepiękne alpejskie krajobrazy, tętniące życiem i kolorami. Bądź świadkiem wiejskiego życia odrębnej kultury ludności Rai, zamieszkującej górskie pola uprawne, znajdujących się głównie na wzgórzach wschodnich. Tuż obok plemion Sherpa i Gurung są to miejscowi rolnicy, którzy mimo iż biedni są w dobra materialne, posiadają niezwykłe bogactwo, jakim jest dziedzictwo kulturowe oraz skarby biologiczne obszaru Makalu-Barun.

Kraina największych górskich szczytów

Pokonaj ścieżkę pośród wznoszących się lasów rododendronowych, które szczególnie wiosną eksplodują i imponują różnorodnością kwitnącego kwiecia. Przebij się przez atlas chmur spowijających wyższe partie górskich stromizn i obejrzyj wyglądającą znad nich panoramę Tybetańskich osad. 

W głębi obszarów górskich znajduje się dolina rzeki Barun, za którą krajobraz obfituje w lodowce, granitowe klify i spektakularne wodospady. W wyższych partiach gór żyją ludzie plemienia Sherby. Są to ludzie grupy etnicznej, zamieszkującej tereny leżące w pobliżu Everestu. Z obozu Makalu Base Camp rozciąga się jedyny w swoim rodzaju i możliwy do osiągnięcia tylko w tym miejscu widok na zbocza Kangshung, Mount Everest, Chamlang oraz dalekowschodniej Kanchenjunga.

Kiedy jechać?

Najlepszym okresem trekkingowym dla tego rejonu Nepalu jest okres wiosenny od marca do maja, oraz jesienny, od września do listopada. Pogoda w tym czasie najbardziej sprzyja górski wyprawom, a temperatury są najprzyjemniejsze. Okres wiosenny to także z pewnością najpiękniejszy czas w ciągu roku, zarówno pod względem przepięknej, bujnej, kwiecistej roślinności jak i kolorowego, wiosennie rozśpiewanego ptactwa.

Wyprawa na Makalu to rozrywka dla zaawansowanych wędrowców. Jest to jedna z najtrudniejszych tras trekkingowych, stroma i pełna ostrych krawędzi. Jeśli jednak jesteś doświadczonym amatorem trekkingowych wypraw, jest to wyzwanie, które na pewno warto podjąć. Jest to niezwykła podróż, która z pewnością stanie się przygodą życia nie tylko ze względu niesamowite widoki i wspaniałych ludzi, ale także dzięki głębokim przeżyciom duchowym, jakie towarzyszyć będą zetknięciu się z dziką naturą Makalu w najczystszej, najpiękniejszej postaci.