Mount Everest

Wspinaczka górska to jeden z najbardziej wymagających sportów ekstremalnych, w których liczy się zarówno wytrzymałość fizyczna jak i psychiczna. Klejnotem koronnym każdego miłośnika wspinaczkowych ekspedycji jest szczyt świata – Mount Everest.

Mount Everest znajduje się w Himalajach i znana jest również jako Góra Czumulungma, dla miejscowych znana jako Bogini Trzecia.  

Piękna, majestatyczna, budząca zachwyt i podziw, z drugiej strony zaś sroga, nieprzyjazna i niebezpieczna. Mimo to nie jest w stanie powstrzymać największych miłośników gór przed osiągnięciem celu.


Mount Everest na mapie świata

Mount Everest położona jest w części Himalajów zwanej Mahalangur i jest ona granicą pomiędzy Nepalem i Chinami. Jej szczyt sięga wysokości 8848 m.n.p.m. co czyni go najwyższym szczytem świata.

Świątynia natury

Mount Everest przypomina wielką lodową piramidę i jest przez cały rok pokryta warstwą śniegu. U jej podnóży znajduje się ponad 40 gór o wysokości ponad 7 tysięcy metrów, które tworzą zapierające dech w piersiach, epickie widowisko.

Droga na Mount Everest to zróżnicowany krajobraz, pełen chowających się w chmurach i mgle alpejskich szczytów. Podczas ekspedycji zaobserwować można makabryczne zjawisko, jakim są leżące na zboczach góry zalegające szczątki ciał turystów, którzy ulegli wypadkom we wcześniejszych latach. Obfituje także w niezwykłe miejsca i obiekty dziedzictwa kulturowego, a tybetańska kultura wzbudza głębokie poczucie świętości, duchowości i majestatu tego niezwykłego miejsca.

W samym środku dzikiej przyrody

Trekking w tej części Tybetu to niezwykle głębokie obcowanie z dziką naturą w jej nienaruszonym, dziewiczym stanie. Pośród zboczy ośnieżonych gór rozwija się bujna dzika roślinność, wśród której można podziwiać piękne dzikie kwiaty, a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości spotkać można zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

W dolnym biegu rzeki PumQu, u wschodniego zbocza Mount Everest  położona jest najpiękniejsza dolina świata – Dolina Gama. Zajmuje ona powierzchnię 440 km2 i pokryta jest w głównej mierze przeróżnymi pralasami: od gęstych wiecznie zielonych, przez półzimozielone, po dziewicze lasy jałowcowe, których wiekowe konary przeniosą w klimat zamierzchłych czasów każdego, nawet wymagającego podróżnika.

Klasztor Rougbuk – to trzeba zobaczyć!

Na szczycie góry Droma, na wysokości 5800 m.n.p.m. znajduje się Klasztor Rougbuk. Klasztor ten jest najwyższą na świecie świątynią, z której dostrzec można szczyt Mount Everest. Zbudowana została w 1899 roku, mieści 20 sal pałacowych. W Sali głównej zobaczyć można wzbudzający respekt posąg Sakyamuni, któremu towarzyszą inne posągi Buddy. Klasztor jest również bogato zdobiony licznymi muralami. Obecnie służy w nim 11 mnichów i 8 mniszek, jednak w czasach świetności w świątyni przebywało ponad 600 zakonników.

Wyprawa tylko dla wytrwałych!

Tybetańskie tereny nie są jednak łatwym do podróżowania terenem. Jedynym środkiem transportu są konie, toteż osoby decydujące się na ich zdobycie muszą wykazać się dużą energią, wytrzymałością i determinacją, a także dobrym zdrowiem. Przed rozpoczęciem przygody niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie: nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

Ekspedycja na Mount Everest

Tybet oferuje nam trzy różne trasy trekkingowe. Pierwsza z nich prowadzi od miasta Tingri do Everest Base Camp. Druga prowadzi przez wspomnianą wcześniej Dolinę Gama, a trzecia: od Everest Base Camp, do Everest Advanced Camp.

Everest Base Camp to obóz położony na wysokości 5200 m.n.p.m. w odległości 19km od Mount Everest i zapewnia podstawowe dogodności, takie jak nocleg w namiotach bądź w hotelu, dostępność sklepów, a nawet poczty. Z tego miejsca najlepiej widoczna jest słynna chmura flagowa, która nie może ujść uwadze żadnego podróżnika. Everest Base Camp zapewnia także pyszne posiłki regenerujące, przyrządzone tak, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii oraz substancji odżywczych.

W razie konieczności na miejscu dostępna jest pomoc medyczna udzielana przez wykwalifikowanych pracowników opieki medycznej oraz lekarzy.

Przebywanie w pierwszym obozie ma na celu aklimatyzację i przyzwyczajenie organizmu do panujących tam surowych warunków. Wykwalifikowana kadra doświadczonych alpinistów przeprowadzi także niezbędny przed ekspedycją na Mount Everest trening. Obejmuje on między innymi techniki wspinaczkowe, mocowanie lin, zjazdy na linie, techniki bezpieczeństwa, asekurację, korzystanie ze sprzętów takich jak maska tlenowa, tlen oraz regulator, itp.

Okres między wczesnym kwietniem, a późnym majem, to idealny czas na wspinaczkę. Właśnie w tym okresie gromadzą się wspinacze i alpiniści z całego świata, z zamiarem zdobycia najwyższego szczytu świata. Od pierwszego dnia wyprawy obecna będzie wykwalifikowana kadra alpinistyczna z ogromnym bagażem doświadczeń we wspinaczce na  najniebezpieczniejsze szczyty. Jej członkowie będą zawsze służyć pomocą oraz zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa, co znacznie zwiększy szanse na powodzenie ekspedycji. Ich zadaniem jest także dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, a zdobywana latami wiedza i doświadczenie będą służyły uniknięciu zagrożeń mogących spotkać nas w trakcie wyprawy.  Nowoczesna technologia jaką dysponujemy, możliwe będzie kontaktowanie się z najbliższymi każdego dnia wyprawy, a także błyskawiczne wezwanie pomocy kiedy zajdzie taka konieczność.  

Everest to największa przygoda alpinistyczna jaką można przeżyć. Postawienie stopy na szczycie świata to z pewnością najbardziej podniosłe i emocjonalne doświadczenie życia każdego miłośnika dzikiej, surowej przyrody oraz majestatu gór. Jeżeli do nich należysz – ekspedycja na Mount Everest zapewni maksimum przeżyć, wspomnień i doświadczeń.