Brazylia

Gorące, piaszczyste wybrzeża, kolorowe, pełne muzyki miasta, piękne kobiety i przystojni mężczyźni, dżungle pełne różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, czerwone skały wielkich kanionów – tak prezentuje się Brazylia, jeden z najbardziej zróżnicowanych i niesamowitych krajów świata.

Ogromny kraj ogromnej różnorodności

Brazylia to piąty co do wielkości kraj świata, którego stolicą jest miasto Brasilia. Zajmuje ona niemal połowę całkowitej powierzchni Ameryki Południowej – mieszkańcy bardzo często przewrotnie mawiają, że Brazylia to właściwie kontynent, a nie kraj, lecz ta celowa przesada jest w pełni uzasadniona. Całkowita powierzchnia Brazylii wynosi 8 515 676 km2. Rozciąg się od Gujany po Urugwaj i od Atlantyku do górskich podnóży Peru. Niesamowitość tego ogromnego państwa, wynika przede wszystkim ze zróżnicowania terenów i prawdziwie uwodzicielskich krajobrazów: od jałowych, czerwonych skał wielkich kanionów, po zielone tropikalne lasy deszczowe, pełne zwierząt, owadów i pięknych wodospadów.

Południowy raj

Copacabana to dzielnica brazylijskiego Rio De Janeiro, słynąca z urzekających plaż, pełnych pudrowego piasku, zalanych gorącym, południowym słońcem, otoczonych barwnymi pełnymi życia rafami koralowymi oraz licznymi tropikalnymi wyspami. Odpocznij wygodnie leniwie bujając się w hamaku na brazylijskich plażach, sącząc orzeźwiające napoje i wsłuchując się w śpiew egzotycznych ptaków.

Amazonia – kraina naturalnych cudowności

Przez Brazylię przepływa najdłuższa rzeka świata – Amazonka. Jej dorzecze oferuje niezrównaną różnorodność fauny i flory. Jest to istne sanktuarium natury, schowane w gęstej tropikalnej dżungli, będącej domem dla wielu wspaniałych zwierząt: tukanów, ar szkarłatnych, małp wyjców, kapibar, różowych delfinów, żółwi morskich i wielu innych osobliwych stworzeń. Amazońska dżungla oferuje niesamowite widoki grzmiących wodospadów Iguacu, które opadają kaskadą wprost z tropikalnych lasów. Niebieskie motyle Morpho przelatujące chmarami wśród unoszących się w powietrzu drobinek wody to widok, którego nadzwyczajności nie są w stanie oddać nawet najpiękniejsze słowa. Mokradła Pantanai rywalizują z Amazonią pod względem różnorodności biologicznej. Dzięki szeroko dostępnym zorganizowanym wycieczkom po brazylijskich dżunglach, te zapierające dech w piersiach widoki staną się bardziej rzeczywiste i zniewalające niż kiedykolwiek przedtem.

Wśród szumu wielkich miast

Miłośnicy natury z pewnością odnajdą się w tym spektakularnym kraju, ale nie oznacza to, że amatorzy miejskiego zgiełku nie znajdą czegoś dla siebie. Wypełnione głośną muzyką metropolie i zatrzymane w czasie miasta także są tu licznie obecne. Zwiedzaj zaułki kolonialnych miast takich jak Ouro Preto, Salvador czy Paraty, które pełne są architektonicznych zabytków oraz eleganckich butików i hoteli. Futurystyczna architektura lat 60. jeszcze bardziej przybliży niesamowitą afro-brazylijską kulturę obecną w każdym miejskim zaułku, a przyjazna podróżnym infrastruktura umili i ułatwi przemieszczanie się pomiędzy najciekawszymi punktami wycieczek.

Muzyka, zabawa i taniec

Brazylia to także światowa stolica karnawału. Karnawał w Rio De Janeiro to wspaniała impreza pełna festiwali, tańca i beztroskiej zabawy, która rozpoczyna się 6 stycznia i trwa aż przez 59 dni, do samego końca karnawału. Brazylijczycy to wspaniali ludzie, którzy uwielbiają muzykę, taniec i dobrą zabawę. Są to prawdopodobnie najbardziej beztroscy ludzie na całym świecie. Samba, lambada i bossa nova to najpopularniejsze tańce tego regionu świata. Zaszalej do białego rana w eleganckich klubach nocnych Sao Paulo i daj się porwać w uliczny szał muzycznych imprez pod chmurką Rio De Janeiro.  Skosztuj wspaniałych regionalnych specjałów, rozkoszuj się smakiem najlepszych win musujących świata, zanurkuj w wodach Parku Narodowego Fernando de Noroha i udaj się na bajeczne wybrzeża Costa Verde oraz kurortów Santa Catarina.

Wilgotny klimat tropików

Pogoda u wybrzeży Brazylii jest  przez większość roku słoneczna. Najbardziej wysunięte na północ plaże są gorące – w Fortalezie średnia temperatura wynosi od 26 do 28 stopni Celsjusza. Ilość opadów rośnie w grudniu, a spada w lipcu. Południowa zima trwa od lipca do września, a temperatury w tym okresie mogą spać nawet do 10 stopni. W porze największych ulewnych deszczy (między grudniem a majem), kiedy lasy Amazonii zostają zalane, rozkwita nie tylko roślinność. Wśród zielonej gęstwiny pojawia się więcej naczelnych, mnóstwo ptactwa, kajmany i delfiny rzeczne. Północ kraju jest zawsze ciepła, a w warunkach pogodowych przeważa wilgoć i deszcz, szczególnie w głębi lądu.

Jeżeli celem twoich wymarzonych wakacji jest ekscytujące miejsce, cechujące się różnorodnością i możliwością odkrywania pięknych, niesamowitych miejsc, doświadczania silnych emocji, wrażeń, kolekcjonowania nowych doświadczeń i wspomnień, Brazylia z pewnością przyjmie cię z otwartymi ramionami, z których nie będziesz chciał się wyzwolić. Ta przecudna kraina zamieszkana przez pięknych, beztroskich i przyjaznych ludzi to niezapomniane trofeum dla każdego zapalonego zdobywcy doznań i odległych krain, która może być celem wakacji zarówno dla samotnego podróżnika jak i dla całej rodziny.