Rio de Janeiro to miasto położone w południowo-wschodniej Brazylii, nad otwartym Oceanem Atlantyckim i bajeczną zatoką Guanabara. Ilość ciekawych i wartych uwagi miejsc w stanie Rio de Janeiro jest naprawdę wiele, jednak na szczególną uwagę zasługują zapierające dech w piersiach plaże – zwłaszcza te na wybrzeżu Costa Verde, a także wyspie Ilha Grande. Już na tym etapie warto podkreślić, że nie tylko amatorzy długich godzin wylegiwania się na rajskich plażach, czy niekończących się kąpieli znajdą tam coś dla siebie. Miejsce to obfituje również w liczne szlaki, skałki i parki narodowe, wiec nawet miłośnicy aktywnego wypoczynku będą w siódmym niebie!

Z kolei spragnieni gwaru hałasu i miejskiego zgiełku koniecznie powinni odwiedzić niepowtarzalną miejscowość Paraty. Na tym etapie warto dodać również, że głównym placem w Rio de Janeiro jest Praça Floriano. Jest to również główne miejsce spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. 

Będąc w Rio de Janeiro, warto zajrzeć również do muzeów i galerii, które znajdują się niemal na każdym kroku. Chodzi m.in. o Galerię Sztuki Brazylijskiej (Galeria de Arte Brasiliera), Muzeum Folkloru im. Edisona Carneiro (Museu do Folclore Edson Carneiro), czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museo de Arte Moderna), mieszczące się w olbrzymim hangarze lotniczym nad zatoką. 

Rio de Janeiro jest bez wątpienia niesamowitym i różnorodnym miastem, w którym granice i ograniczenia wydają się czymś zupełnie niemożliwym. Nie sposób nie wspomnieć również o słynnym karnawale w Rio, który zachwyca bogactwem kolorów, gorącą sambą i obecnością turystów z całego świata. 

Warto dodać jednocześnie, że Rio de Janeiro cieszy się morskim klimatem, z gorącą, ale wilgotną pogodą. Pora deszczowa trwa tam od grudnia do kwietnia. To jednocześnie najgorętsza pora roku. Wilgotność jest w tym okresie nadmiernie odczuwalna.