Antarktyda to piąty pod względem wielkości kontynent na świecie. Latem ma powierzchnię 14 mln km kw., a zimą, za sprawą zwiększonej powierzchni lodu, osiąga do 21 mln kw. kw. Planując podróż na Antarktydę, warto pamiętać, że panuje tam klimat lądolodu. 

Oznacza to, że zawsze jest tam zimno, a wskaźniki termometrów wskazują poniżej 0°C. Średnia temperatura roczna na Antarktydzie wynosi -44 st. Spada tam rocznie 9 mm deszczu. 

Co więcej, jedynymi ludźmi mieszkającymi na Antarktydzie jest personel 37 stacji badawczych. Nie ma tam stałych siedlisk ludzi! Ponadto spotkać tu można blisko 350 różnych gatunków mchów, porostów i glonów.

Zastanawiasz się jakie zwierzęta mieszkają na Antarktydzie? Jedynymi zwierzętami mieszkającymi są te, które potrafią przeżyć skrajnie niskie temperatury. Chodzi o kilkumilimetrowe bezkręgowce. Z kolei w wodach żyją wieloryby, 6 gatunków fok i 12 gatunków ptaków, w tym oczywiście pingwiny.

Głównymi atrakcjami tej lodowej krainy są Szetlandy Południowe, w tym m.in. Wyspa Króla Jerzego, gdzie umiejscowiona jest polska stacja naukowa im. H. Arctowskiego. Na szczególną uwagę zasługują również Wyspa Pingwina, Półwysep Antarktyczny z Ziemią Palmera, zatokami Nadziei i Rajską czy Cieśniną Antarktyczną.

 Na Antarktydzie olbrzymi podziw budzi krajobraz, a przede wszystkim otaczające lądolód góry lodowe! Będąc na miejscu, warto udać się na niezapomnianą wycieczkę, polegającą na zwiedzaniu stacji naukowych, a także eksplorowaniu pozostałości po pierwszych odkrywcach. 

Niepowtarzalne emocje pozostawi po sobie również lot samolotem nad wybrzeżem. Ukojenie i pełny relaks zapewni kąpiel w gorących źródłach Zwodniczej Wyspy. Z Antarktydy oprócz wspomnień podróżnicy przywiozą również zachwycające zdjęcia obfitujące w fenomenalne widoki i krajobrazy. Najlepszą porą na wyprawę na Antarktydę jest okres grudnia do marca.