Columbia w dalszym ciągu nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród turystów z Polski. Państwo położone w Ameryce Południowej u wybrzeży Pacyfiku i Morza Karaibskiego, graniczy z Panamą, od wschodu z Wenezuelą, a od południa z Peru, Brazylią i Ekwadorem. Jej terytorium składa się z 8 wysp: 3 z nich są położone na Oceanie Spokojnym, pozostałe na Morzu Karaibskim. Stolicą Columbii jest Bogota. 

Średnia roczna temperatura wynosi tam około 15°C. Warto dodać, że lasy tropikalne stanowią aż 45% całkowitej powierzchni kraju. Puszczę zarośnięte są przez mahoniowce, cedrzyki i igapo. Zupełnie inaczej wygląda roślinność na terenach górskich. Wysokie pasma górskie porośnięte są przez roślinność wysokogórską. W Columbijskich lasach niemal na każdym kroku spotkać można jaguary, tapiry, pumy, pekari, a także liczne gryzonie. 

Serca turystów przybywających do Columbii przybywający do Kolumbii kradnie przede wszystkim… różnorodność! Zacznijmy jednak od początku. Stolicą jest Bogota, czyli trzecią najwyżej położoną stolicą świata – 2640 m n.p.m. Jednym z miejsc, które cieszy się największa popularności, jest stara, ale malownicza dzielnica La Candelaria. Oprócz Biblioteca Luis Ángel Arango, czyli największej biblioteka w Ameryce Łacińskiej, znajduje się tam również Muzeum Złota, liczące około 30 tys. eksponatów. 

Nie zapominajmy jednak, że Bogota nie jest jedynym miastem, które warto odwiedzić podczas urlopu w Columbii. Nieco mniejszym, ale równie urokliwym miasteczkiem jest Medellín, które słynie z unikatowego klimatu, a także wapiennej zabudowy. To właśnie tam odbywa się słynny na całym świecie festiwal kwiatów – Feria de las flores.

Rzeka Pięciu Kolorów przepływająca przez park narodowy Serranía de la Macarena o o jeden z tych naturalnych cudów świata, o którym trudno jest zapomnieć. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale obecne w wodzie glony uaktywniają się w różnych miesiącach. Wówczas rzeka samoistnie zmienia kolor! Wakacje w Kolumbii nieodłącznie związane są także z wypoczynkiem na rajskich plażach Pacyfiku. 

Warto odwiedzić także Narodowy Park Tayrona, będący swoistym połączeniem rajskich wysp oraz gęstej dżungli. Szukasz odpowiedzi na pytanie o, to kiedy pojechać do Kolumbii? Najlepszym okresem są miesiąca od marca do maja. Na południu pora deszczowa występuje między grudniem a marcem, a w północnej najwięcej opadów występuje od maja do listopada.