Dominika jest to niewielka karaibską wyspą leżąca pomiędzy francuskimi wyspami: Gwadelupą i Martyniką. Ta malownicza wyspa ma pochodzenie wulkaniczne. Jej krajobraz wyróżnia się nierównymi klifami i szczytami wulkanicznymi. 

Warto wspomnieć jednocześnie, że wyspa pomimo plantacji bananów może poszczyć się stosunkowo nietkniętą przyrodą. Wyspa ta za cel stawia sobie ekoturystykę. Na miejscu niezwykle trudno jest natrafić na dobrze wyposażone i zaopatrzone sklepu, czy popularne sieci hoteli. Miejsce zachwyca za to przybrzeżnymi krajobrazami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Na Dominice ogromną popularnością cieszą się wszelkie sporty wodne. Biorąc udział w „jeep safari”, można z powodzeniem udać się w głąb wyspy. 

Park Narodowy Trois Pitons wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO to jedno z tych miejsc, które koniecznie warto odwiedzić, będąc na Dominice. Z kolei Emerald Pool to magiczne miejsce, w którym szmaragdowa woda stała się niejako jej znakiem rozpoznawczym. To właśnie dlatego tę niepowtarzalną scenerię wykorzystano w tak wielu produkcjach filmowych. 

Na tej rajskiej wyspie ludność czarna stanowi około 86,8% populacji a ludność mieszana 9,1%. Indianie stanowią 2,9% ludności. Warto dodać jednocześnie, że językiem urzędowym jest tam język angielski. Z kolei potocznym językiem jest patoi – język kreolski na bazie francuskiego. 

Dominika położona jest w strefie klimatu równikowego wilgotnego, który charakteryzuje się wysokimi opadami deszczu i średnimi temperaturami. Panujące tam temperatury są dość wysokie. W okresie zimowym wynoszą średnio 24–25°C. Z kolei latem wskaźniki termometrów pokazują 27–28 °C. Opady są raczej wysokie przez cały rok. Jaka roślinność występuje na Dominice? Otóż ponad połowę kraju pokrywają wiecznie zielone lasy tropikalne.

W lasach Dominiki występuje wiele gatunków drzew, ale najważniejszymi są mahonie, drzewa chlebowe oraz cedry. Niezwykle charakterystyczne jest także występowanie lian i epifitów. Nie sposób nie wspomnieć również o palmach, które rosną niemal w każdym zakątku wyspy.