Chorwacja

Chorwacja to kraj śródziemnomorski  i środkowoeuropejski, leżący nad Morzem Adriatyckim, sąsiadujący z Bośnią i Herzegoviną, Węgrami, a także Słowenią. Chorwacja to mały kraj w niespotykanym nigdzie indziej na świecie kształcie rogalika, zajmuje zaledwie 56 691 km2, a jej stolicą jest Zagrzeb.

Bogactwo śródziemnomorskich plaż

Wizytówką Chorwacji jest z pewnością niesamowita, długa linia brzegowa, której piaszczyste plaże o białym delikatnym piasku, idealnie pasują do błogiego leniuchowania w kojącym cieniu egzotycznych drzew.

Równie niesamowite i piękne są plaże kamieniste, które w połączeniu z diamentowo lśniącymi, szkliście przejrzystymi, ciepłymi wodami Adriatyku tworzą niesamowity obraz i dają nowe, niespotykane możliwości wypoczynkowe.

Dla odważnych amatorów frywolnego plażowania, Chorwacja ma do zaoferowania liczne i popularne w tym kraju plaże dla nudystów: Sovincje, Point Addis, Samuraj Beach to tylko niektóre z nich.

Historia w murach zaklęta

Chorwacja to jednak nie tylko wspaniałe plaże i kusząco przezroczyste morze. Jest to ziemia niezwykle bogata historycznie, w której liczne historyczne krainy i muzea prezentują historię Europy, od prehistorii aż po postkomunistyczne eksponaty, będące namacalnymi reliktami fascynujących jak i przerażających wydarzeń przeszłości. Spędź spokojne dni nad szafirowymi wodami w cieniu starożytnych murów i zabudowań lub poświęć czas na liczne wodne atrakcje takie jak nurkowanie z rurką, windsurfing, żeglarstwo czy kajakarstwo. A to dopiero wierzchołek góry możliwości, jakie otwiera przed tobą cudna Chorwacja.

Infrastruktura i architektura Chorwacji również zapada głęboko w pamięć i zachwyca nawet najbardziej wymagających podróżników. Weneckie dwory z uroczymi pałacykami wtulone w wielkie napoleońskie forty, rzymskie kolumny wystające z murów wczesnosłowiańskich kościołów, klimatyczne uliczki z rosnącymi dziko drzewami cytrynowymi, a także mnogością zabytków na każdym kroku.

Urokliwe dary natury

W głębi lądu dostrzec można faliste pola uprawne, pomiędzy którymi biegną liczne trasy idealne dla pieszych wycieczkę i rowerowych przejażdżek. Dla podróżników szukających mocniejszych wrażeń dostępne są takie rozrywki jak wspinaczka, rafting czy zip-lining.

Miłośnicy natury również będą zachwyceni. Wyspa Krk zaprasza do odwiedzenia Parku Narodowego, w którym główną atrakcję stanowi możliwość popływania w wodach licznych grzmiących wodospadów. Większą część wybrzeża obejmuje góra Dynar. Jest to baśniowa kraina wapiennych skalistych szczytów, klifów, jaskiń, kanionów rzecznych, wodospadów i malowniczych jezior. Miłośnicy popularnego serialu ,,Gra o Tron” mogą osobiście podziwiać niektóre z miejsc wykorzystanych do kręcenia scen przez twórców serialowego hitu.

Wspaniałe miasta, wspaniali ludzie

Dubrovnik to z pewnością jedno z miejsc, których nie można pominąć. Jest to najczęściej odwiedzane i najbardziej oblegane przez turystów miasto, którego tętni życiem przez 24 godziny na dobę – w ciągu dnia pełne jest zwiedzających zabytki i fascynujące budowle turystów, podczas gdy nocą zamienia się w roztańczone, roześmiane centrum muzyki i szalonej zabawy. Jest to jedno z miejsc umieszczonych na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym cudownym miejscem jest romantyczna Istra – półwysep w kształcie serca, pełen starożytnych lasów, średniowiecznych miasteczek i doskonałych winnic.

Jedz i pij!

Kultura Chorwatów to przede wszystkim ,,Jedi, jedi jedi!” (jedz, jedz jedz!). Dzielenie się posiłkami i napojami to bardzo ważny element tutejszej gościnności, a jakość lokalnych produktów sprawi, że nie będziesz miał ochoty odmówić żadnego poczęstunku. Potrawy z dodatkiem klasycznej chorwackiej oliwy z oliwek zamienią zwykły posiłek w kulinarną poezję, a znakomite, aromatyczne lokalne wino dopieści podniebienie idealną kompozycją smaków.

Klimat środkowej Europy

Klimat Chorwacji jest zróżnicowany i zależy od części kraju w jakiej się znajdziemy. Wzdłuż wybrzeża jest śródziemnomorski, co oznacza ciepłe, suche lata i łagodne zimy. W głębi lądu z kolei, zmienia się na ostrzejszy klimat kontynentalny, którego lata są upalne, a zimy mroźne i śnieżne.

Chorwacja to z pewnością jedno z najpiękniejszych, najbardziej chwytających za serce miejsc na ziemi. Pełne malowniczych cudów natury, starożytnych kamiennych budowli, klimatycznych miasteczek i wspaniałych, zróżnicowanych gorących plaż. Mnogość miejsc godnych uwagi powoduje, że jest to idealne miejsce zarówno na wakacyjny urlop dla całej rodziny, jak i romantyczną podróż tylko we dwoje. Chorwacja to miejsce w którym zakochasz się bez pamięci i nie będziesz chciał go opuszczać.