Galapagos to archipelag, który składa się z 15 wysp różnej wielkości. Położony jest około 1000 km na zachód od Ekwadoru. Składa się głównie z wulkanów, z których niektóre mają nawet 4,5 miliona lat. 

Galapagos słynie z występowania wyjątkowych i niepowtarzalnych zwierząt. Jednym z nich jest żółw galapagoski, od którego wywodzi się nazwa archipelagu. Co więcej, na nadmorskich skałach można natknąć się wylegujące się i łapiące promienie słoneczne legwany morskie. Jeżeli chodzi o roślinność, to występuje tam blisko 700 gatunków roślin, które układają się w sześć stref. Galapagos porośnięty jest namorzynami, storczykami, kaktusami, bromeliami.

W związku z tym, że wyspa jest niewielka o płaskim ukształtowaniu terenu, podczas podróżowania można z powodzeniem podziwiać tamtejszą faunę. 

Nie ulega wątpliwości, że podróż na Galapagos to niezwykłe i niezapomniane doświadczenie. To nie tylko wyprawa w głąb nieznanej fauny czy flory, ale również dziewiczych terenów, które nie zostały naruszone przez człowieka. 

Niepodważalnymi ulubieńcami turystów są jednak lwy morskie, które wyglądem do złudzenia przypominają foki! Wyspy zamieszkiwane są przez 59 różnych gatunków ptaków w tym np. głuptaka niebieskonogiego, który żywi się rybami. Warto wspomnieć również, że zdziczałe zwierzęta domowe takie jak kozy, świnie, psy czy szczury, które sprowadzone zostały na wyspy przez człowieka, doprowadziły do wyginięcia niektórych wyjątkowych gatunków zwierząt i roślin. 

Na Galapagos panuje klimat podrównikowy łagodny i suchy. Temperatura w ciągu dnia zwykle nie przekracza 27°C. Co więcej, występują tu dwie pory roku: od lipca do grudnia pora sucha, a od stycznia do czerwca pora deszczowa. W miesiącach od maja do czerwca, a także w grudniu pogoda jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Zastanawiasz się jak przemieszczać się między wyspami? Najprostszym, ale najbardziej kosztownym sposobem kilkudniowy rejs po wyspach. Nieco tańsza alternatywa to przemieszczanie się speed boatami, kursującymi z Santa Cruzna San Cristobal i Isabelę.

Przed podróżą na Galapagos warto zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy i jakie wspomnienia chcemy ze sobą przywieźć. Każda wyspa ma do zaoferowania coś zupełnie innego. Wielbiciele ptaków bez wątpienia najlepiej poczują się na North Seymour oraz Española. Z kolei fanatycy lwów morskich bez wątpienia powinni udać się na na San Cristobal, gdzie jest ich najwięcej.