Peru to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów w Ameryce Południowej. Kraj ten podzielić można na 3 części: 

  • Wybrzeże (Costa), 
  • Sierra (górski pas Andów przecinający kraj wzdłuż),
  • Amazonia (obszar Puszczy Amazońskiej). 

Warto podkreślić jednocześnie, że każda z tych części cechuje się innym klimatem. Costa to klimat zwrotnikowy suchy, Sierra cechuje się klimatem górskim (wysokogórskim), a Amazonia to klimat równikowy wilgotny. 

W Peru sezon turystyczny rozpoczyna się na przełomie czerwca/lipca i to właśnie wtedy dostrzec można największe oblężenie wśród turystów. Będąc w Peru, pod żadnym pozorem nie powinno się pominąć zwiedzenia miejscowości Cuzco. To jedno z tych miejsc, w których hotele, bary, restauracje i biura turystyczne działają niemal na każdym rogu. Miejsce to dosłownie tętni życiem! 

Z kolei Machu Picchu to najlepiej zachowane miasto Inków leży. Znajduje się ono w odległości 112 km od Cuzco. Dla znacznej części turystów zdobycie zaginionego miasta Inków jest swego rodzaju, zwieńczeniem całej podróży do Peru. 

Arequipa jest drugim co do wielkości miastem Peru. Żyje tam około miliona mieszkańców. Z kolei Lima jest stolicą Peru. Mieszka tam co czwarty obywatel tego kraju. Miasto to położone jest nad Oceanem, na gigantycznym klifie. Uznaje się, że jego najciekawszym punktem jest centrum. 

Na koniec nie sposób nie wspomnieć również o kuchni peruwiańskiej, która zachwyca bogactwem i różnorodnością smaków. Olbrzymim powodzeniem cieszy się mięso z lamy, które uznawane jest za niebywale zdrowe, pożywne, a także smakowite. Dodatkiem do mięs są ziemniaki, kukurydza, ryż, fasola, a niekiedy nawet sałatka jarzynowa. 

Kiedy najlepiej wyjechać do Peru? W związku z tym, że pod względem klimatu nie jest to państwo jednolite, pogoda w różnych częściach znacznie się od siebie różni. 

  • Selva (Amazonia) – najlepiej wyjechać od czerwca do października,
  • Costa (Wybrzeże) – zalecane są wyjazdy stycznia do marca,
  • Sierra (Góry – Andy, a w nich Machu Picchu) – podróżuj od czerwca do września.