Zanzibar

Któż z nas nie marzył  chociaż raz o wakacjach w miejscu rodem z Hollywoodzkich produkcji filmowych? Miękki, ciepły piasek pod stopami, kojący szum lazurowego morza i głaszczący skórę tropikalny ciepły wiatr, grający wśród liści dzikich kokosowych palm…

Taki wymarzony wypoczynek czeka na nas w Afryce Wschodniej na największej i najpiękniejsze wyspie świata, jaką jest Zanzibar. Zanzibar na mapie świata znaleźć można pod nazwą Ungujia, w której pobliżu znajduje się także Pemba – druga wyspa Zatoki Zanzibar. Wyspa swoją popularniejszą nazwę zawdzięcza obecności miasta Zanzibar, będącego stolicą Unguji.

Dziedzictwo, które trzeba zobaczyć

Popularność tego miejsca wzrasta nie tylko dzięki wspaniałym egzotycznym krajobrazom. Zanzibar znajdzie również miejsce w serach odkrywców owianych nutką tajemniczości, historycznych miejsc i budynków. Rozpadające się kamienne domy, stare, opuszczone pałace sułtanów oraz crème de la crème – Stone Town, czyli stanowiące centrum Zanzibaru Kamienne miasto, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego zabudowa stanowi niespotykane na całym świecie połączenie czterech kultur: afrykańskiej, indyjskiej, arabskiej i europejskiej. W egzotyczny klimat wprowadzą nas wąskie, pachnące przyprawami uliczki, otoczone starymi kamiennymi zabudowaniami, zatłoczone przez licznych bazarowych handlowców sprzedających regionalne specjały.

To co najlepsze od Matki Natury

Miłośnicy gorących piasków i wodnych krajobrazów szczególną uwagę powinni skupić na wschodnim i północnym wybrzeżu wyspy. Plaże Zanzibaru słyną bowiem z pudrowych piasków i ciepłych, niesamowicie lazurowych wód Oceanu Indyjskiego, którego rafy koralowe tętnią życiem i kolorami niespotykanymi gdziekolwiek indziej. Ungujie zamieszkują liczne gatunki zwierząt, także tych zagrożonych wyginięciem. To tutaj spotkać można żółwia zielonego, czy czerwoną małpę colobus, a także niespotykanego w żadnej innej części świata lamparta zanzibarskiego. Wyspa sprzyja również rozrostowi wspaniałej flory. To z tego zakątka Ziemi pochodzą znane rośliny takie jak chlebowiec, gałka muszkatołowa, czy popularny jako dekoracja pomieszczeń zamiokulkas, znany także jako klejnot Zanzibaru.

Wypoczynek taki, jaki lubisz

Znzibar oferuje różnorodne rodzaje wypoczynku – od ekskluzywnych położonych w centrum miasta hoteli, po samotne, oddalone od zgiełku, położone na plaży domki i ośrodki wypoczynkowe. Na niektórych licznych, małych wysepkach otaczających Ungujię i Pembę, istnieje możliwość zamieszkania w samotnym domku pośrodku wyspy. Zanzibar to także możliwość uprawiania aktywności sportowej: nurkowanie, narty wodne, czy pływanie z delfinami. A dla amatorów spokojniejszych rozrywek romantyczny rejs o zachodzie słońca w tradycyjnym żeglarskim dhow. To wszystko sprawia, że wyspa jest idealnym celem wakacji dla każdego: romantyczna dla nowożeńców, wyciszająca dla osób starszych i pełna rozrywek i ciekawych do odkrycia miejsc dla młodzieży i dzieci.

Masowa turystyka nie dotarła jeszcze do wschodnich krańców wyspy, co sprawia możliwość podziwiania jej fauny i flory w naturalnej, nienaruszonej ludzką stopą symbiozie. Plaże tego regionu świata słyną z niespotykanie gładkiego, delikatnego, białego piasku, którego dotyk przywodzi na myśl puder. Przezroczyste wody Oceanu Indyjskiego, tętnią różnorodnością kolorów i gatunków roślin i zwierząt. Jest to jeszcze jeden powód dla którego warto wybrać tą bajkową wyspę jako cel urlopowego wypoczynku czy letnich wakacji.

Z dala od szumu cywilizacji

Archipelag Zanzibar to także Pemba – malownicza wyspa, z goła odmienna od zatłoczonej Ungujii. Tutaj pośród krajobrazu wyspiarskich wiosek  oraz plantacji przypraw i kokosów, oddać się można wyciszającemu wypoczynkowi podczas łowienia morskich ryb, a podczas rejsu wycieczkowego spotkać można iście królewskie okazy takie jak rekiny wielorybie, a nawet majestatyczne wieloryby, które ukochały właśnie tę zatokę. Dla miłośników bardziej emocjonujących rozrywek Pemba również ma wiele do zaoferowania, Nurkowanie, także głębinowe jest tu szczególnie uczęszczanym sportem. Zawdzięcza to pięknym widokom, ukazującym niespotykane piękno podwodnego świata, które w tym zakątku globu jest szczególnie bujne i kolorowe, a przezroczysta woda umożliwia oglądanie go w pełnym wymiarze piękna.