Jak ubrać się w góry?

Wybierając się na wędrówkę po górskich szlakach, należy sporo czasu poświęcić do tego, by się przygotować w odpowiedni sposób na taką wyprawę. Wspomniane przygotowania powinny obejmować zarówno troskę o rozwój kondycji fizycznej, dokładne zaplanowanie trasy adekwatnej do poziomu zaawansowania najsłabszego uczestnika wyprawy, a także skompletowanie ubioru oraz niezbędnych akcesoriów turystycznych. Odzież górska to nie tylko krzyk mody, lecz przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa przy nagłym załamaniu pogody.

Jak ubrać się na wycieczkę w góry?

W tym momencie padnie odpowiedź znana wszystkim, popularna jak Polska długa i szeroka, mianowicie “to zależy”. Wszystko sprowadza się do tego, w jakim okresie będzie organizowana wycieczka (czy będzie to środek lata i upały w okolicach trzydziestej kreski na termometrze, czy wręcz przeciwnie – czas zimowy), jak długo będzie trwała wycieczka (kilkugodzinny spacer czy kilkudniowy trekking z plecakiem) oraz do specyfiki terenu (trudne technicznie szlaki wymagają bardziej zaawansowanego technologicznie obuwia).

Co zawsze warto mieć pod ręką?

Niezależnie od tego, w jakich warunkach odbędzie się wyprawa w góry i ile będzie trwała, to można spróbować rozrysować ogólne wytyczne co do tego, w jaki sposób powinien być ubrany turysta. Są pewne zasady ubioru, których przestrzegać mogą wszyscy. Rozważając najlepszy strój na górską wędrówkę, wziąć należy pod uwagę poszczególne elementy, wśród których wyróżnić można między innymi:

  • bieliznę,
  • odzież podstawową,
  • odzież wierzchnią,

Bielizna termiczna – przydatna tylko w zimie?

Na chłodniejsze dni niezastąpiona jest profesjonalna bielizna termiczna jako pierwsza warstwa ubrania. Każdy, kto planuje nieco dłuższe wyprawy górskimi szlakami niż tylko niedzielny spacer po Gubałówce, powinien poważnie przemyśleć zakup takiej bielizny. Dzięki niej można zachować komfort cieplny nawet przy bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zatrzymuje ciepło, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdzi się nie tylko w zimie – korzystać z niej warto o każdej porze roku. Warunek jest jeden – aby dobrze spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio dopasowana.

Odzież podstawowa – luźno i wygodnie

Do sporadycznych wypadów górskich nie trzeba inwestować w markową odzież. Tak naprawdę, to wystarczy każde luźne ubranie, które nie będzie krępowało ruchów. Jednak, gdy wyprawy stają się nieco bardziej zaawansowane, to odzież techniczna może się przydać. Jest lekka i wygodna, z łatwością mieści się do plecaka, dzięki czemu można zabrać ze sobą kilka kompletów na zmianę planując wielodniową wędrówkę. Wyruszając w góry na kilka dni, trzeba mieć w plecaku nawet w upalne lato przynajmniej jedną parę długich spodni i ciepły polar – nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie załamanie pogody.

Odzież wierzchnia – zabezpieczenie na każdą pogodę

Kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem to w górach rzecz absolutnie niezbędna. Trzeba uczciwie powiedzieć, że kurtka dobrej jakości, o odpowiednich parametrach technicznych, która nie będzie przemakała po kilku minutach intensywniejszego deszczu, to nie jest to mały wydatek. Za taką kurtkę trzeba zapłacić kilkaset złotych, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i systematycznej impregnacji, można mieć pewność, że posłuży ona przez wiele sezonów. Kurtka powinna być oczywiście dobrana odpowiednio do pory roku. Najwięcej problemów może sprawić właściwy dobór kurtki zimowej. Na rynku odzieży turystycznej popularne obecnie są kurtki puchowe, które mają jedną podstawową zaletę – są niesłychanie lekkie i bardzo kompaktowe.

Buty – w jakim obuwiu można wyruszyć na górski szlak?

Wychodząc na krótki spacer po łagodnym szlaku, można tak naprawdę zrezygnować z większości specjalistycznych ubrań. Oczywiście tyczy się to spacerów, jak na przykład wędrówka po tatrzańskich dolinkach czy wyjście na Maciejową z Rabki. Im dłuższy i bardziej wymagający szlak, tym lepiej trzeba się przygotować. Jednak odpowiednie buty trzeba mieć zawsze! O ile nie będzie raczej głosów sprzeciwu co do tego, że po górach, nawet tych bardzo łagodnych nie powinno się chodzić w sandałach, o tyle już kwestia tego czy buty na górski szlak powinny być za kostkę, budzi o wiele więcej emocji.

Buty podejściowe vs buty trekkingowe

I znów wszystko rozbija się o teren, w jakim będzie organizowana wyprawa. Na długie wędrówki po Beskidach, gdzie teren jest grząski, a zewsząd wystają badyle, dobrym pomysłem będą buty trekkingowe, czyli typowe buty za kostkę. Takie rozwiązanie jednak nie do końca sprawdzi się przy trudniejszych technicznie szlakach. Coraz więcej osób wybierających się w góry skaliste decyduje się raczej na krótsze i specjalnie wyprofilowane obuwie. Buty podejściowe są połączeniem tradycyjnego obuwia i butów wspinaczkowych, co w swoim założeniu ma ułatwiać poruszanie się po skałach. Niezależnie od tego, na jakie góry padnie ostateczny wybór, przede wszystkim należy mieć na uwadze przy kompletowaniu ubioru jedną rzecz, a mianowicie bezpieczeństwo. Warto pomyśleć także o tym, że w górach pogoda lubi płatać figle, dlatego dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność, a ubiór “na cebulkę” wydaje się najlepszym rozwiązaniem.