problemy uszne

Piszczenie w uszach – powód do niepokoju?

Piszczenie w uszach może doprowadzać do niepokoju oraz być denerwujące dla osoby, która cierpi na tą przypadłość. Obawa o swoje zdrowie jest całkowicie uzasadniona, gdyż często, ktoś kto doświadczania tego typu zjawiska, nie wie czy wynika ono z racji uszkodzenia słuchu, czy też przyczyna leży gdzieś indziej. Osoby cierpiące na tą przypadłość często skarżą się na dzwonienie, pisk, brzęczenie, dudnienie czy świsty które występują w uchu. Czasami szum może być przejściowy, ustępujący samoistnie.

Co może być powodem szumu w uszach?

W większości przypadków piszczenie w uszach spowodowane jest osłabieniem lub uszkodzeniem ucha wewnętrznego co najczęściej jest związane z naturalnym procesem starzenia się lub narażenia na hałas. Do innych przyczyn może zaliczać się: perforacja błony bębenkowej, zapalenie ucha, otoskleroza, choroba Meniere’a, a także choroba schwannoma nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Natomiast do przyczyn ogólnoustrojowych, o których więcej przeczytasz na stronie geers.pl zalicza się: uraz głowy i szyi, choroby sercowo-naczyniowe w szczególności nadciśnienie endokrynologiczne, leki ototoksyczne w tym niektóre przyjmowane antybiotyki. Warto natomiast pamiętać, że piszczenie w uszach nie jest schorzeniem samym w sobie, ale objawem innego procesu chorobowego obejmującego narząd słuchu, układ nerwowy bądź inne narządy ciała. Czasami winny też bywa nadmiar woskowiny zalegający w uchu zewnętrznym oraz problemy z błędnikiem związanych z uszkodzeniem komórek słuchowych. Jeżeli natomiast odczuwalny jest szum tylko w jednym uchu powinno się natychmiast udać do lekarza. Jest to sytuacja szczególnie alarmująca, gdyż tego typu objaw może być przyczyną rozwijającego się w organizmie nowotworu np. nerwiaka nerwu słuchowego.

Jak leczyć piszczenie w uszach?

Uwzględniając szereg zróżnicowanych czynników, które mogą wywoływać tą nieprzyjemną przypadłość, przede wszystkim należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci stosowne badania, ewentualnie skieruje do specjalisty. W zależności od specyfikacji problemu zastosowane mogą zostać środki uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, a także leki poprawiające ukrwienie naczyń mózgowych. Podczas leczenia zaleca się także korzystanie z technik relaksacyjnych oraz aktywny tryb życia. Czasami konieczne jest zastosowanie odpowiedniego aparatu słuchowego, który pomoże zredukować natężenie szumu. Leczenie tej przypadłości jest trudne, gdyż najpierw należy odnaleźć przyczynę tego stanu rzeczy, a dopiero potem można zastosować odpowiednie środki mające na celu wyeliminowanie objawu piszczenia.