Low carb z czym to się je?

Keto, paleo, bezglutenowa, może weganizm? Która dieta jest najlepsza? Każdy szuka odpowiedniej diety dla siebie. Kolejne modne nazwy mogą doprowadzić do dużego zamieszania, ciężko określić która pomaga, a która szkodzi. Czy jeść, czy nie jeść mięsa? Co z owocami? Czy tłuszcz tuczy? Im więcej człowiek szuka i próbuje ustalić, tym ma więcej pytań. A przecież nie każdy jest dyplomowanym dietetykiem, aby pozyskiwane informacje analizować krytycznie. Spora część diet wymaga też sporego wysiłku podczas zakupów. Zwykle próba zdobycia pożywienia w sklepie staje się intelektualnie wyzwaniem godnym polowania na mamuta. Selekcja co może człowiek jeść, a czego kategorycznie nie, aby zachować czystość diety nie jest łatwa, wymaga też dokładnego studiowania etykiet. Zatem czy istnieje jakaś prostsza droga?

Low carb – odpowiedź na modowe zamieszanie

Dieta Low carb wydaje się atrakcyjną opcją dla tych, którzy szukają diety opartej na prostych zasadach, nie wymagającej wizyt w sklepach z wyszukaną żywnością, pozwalającej cieszyć się smakiem ulubionych produktów. Jak sama nazwa wskazuje w diecie tej obowiązuje jedna prosta zasada – Jedz mniej węglowodanów!

Z tej zasady wynikają już bardziej szczegółowe wymagania co do tego, co jemy, a czego unikamy.

Dodatkowym plusem tej diety jest jej możliwość łączenia z innymi metodami żywienia. Doskonale w ramach Low carb, możemy realizować diety bardziej restrykcyjne jak Paleo czy dieta Ketogeniczna. Wszystko zależy od naszych chęci i oczekiwań. Ale już samo przestrzeganie zasad Low carb zagwarantuje nam świetne efekty. Efekty, dla których świetnym uzupełnieniem będzie aktywność fizyczna. Kiedy dostarczamy organizmowi dobrej jakości produktów o chęć do aktywności fizycznej też powinno być nam łatwiej.

Mniej cukru czyli ile?

Czytelnik tego tekstu, zapewne jest ciekaw jak bardzo powinien ograniczyć spożywany cukier. Dieta Low carb w zależności od wariantu ma mniej lub bardziej wymagające warianty.

  1. 130-100 gram cukru dziennie to najmniej restrykcyjna wersja. Pozwala ona też na spożywanie niektórych źródeł skrobi np. ziemniaków. Może być to wersja dla osób, bardzo aktywnych fizycznie, u których jest większe zapotrzebowanie na węglowodany, a także dla tych, którzy boją się radykalnych kroków przy rozpoczęciu diety,
  2. 50-100 gramów cukru gwarantuje nam systematyczną utratę wagi. Spadek wagi nie jest szybki, ale rozłożony w czasie daje pożądane efekty,
  3. poniżej 50 gramów cukru – to najbardziej restrykcyjna wersja, która gwarantuje jednak szybką utratę wagi i pozwala cieszyć się uzyskanymi rezultatami.

Czego unikać?

W Low carb unikamy przede wszystkim cukrów, oraz niezdrowych tłuszczy trans. Czyli rozstajemy się z żywnością przetworzoną oraz owocami i produktami pochodzącymi ze zbóż. Bardzo ciekawą radę jak zrobić zdrowe zakupy podaje w swojej książce o budowaniu mięśni brzucha amerykański ekspert Kalisteniki Danny Kavadlo. Wystarczy po wejściu do marketu nie wchodzić pomiędzy środkowe półki, wystarczy poruszać się po obrzeżach, a tam znajdziemy przede wszystkim warzywa, nabiał, mięso, wodę. Im głębiej wejdzie klient pomiędzy półki tym więcej produktów przetworzonych. Plus musi uważać przy kasach, gdzie czekają batoniki. Ta rada idealnie wpisuje się w zasady Low carb.

Ostatnia porada wydaje się na tyle prosta, że łatwo ją wprowadzić w życie, jednocześnie daje gwarancję długotrwałych rezultatów w oparciu o zasady diety Low carb.