Wyprawa na szlak! Jakie obuwie w góry wybrać?

Wyprawy w góry to dla wielu osób jeden z najlepszych sposobów spędzania urlopu. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, świeże powietrze i nieustanny kontakt z naturą, potrafią być uzależniające. Należy pamiętać jednak, że dobre buty to podstawa na szlaku. Jakie obuwie w góry wybrać i jak odnaleźć się w szerokiej ofercie sklepów turystycznych? Podpowiadamy. 

Niejednokrotnie słyszy się, że dobre buty w góry są inwestycją na lata. W dużej mierze to właśnie odpowiednio dobrane obuwie decyduje o tym, czy długie piesze wędrówki będą czystą przyjemnością, czy też przykrym wspomnieniem, które będziemy chcieli możliwie jak najszybciej wyrzucić z pamięci. Stawianie kolejnych kroków z opuchniętymi i obolałymi stopami, mają bowiem niewiele wspólnego z komfortem i wygodą. 

Jakie obuwie w góry wybrać? 

Kwestia doboru odpowiednich butów na szlak to temat, który spędza sen z powiek nie tylko początkującym, ale także zaawansowanym turystom i miłośnikom wspinaczek górskich. Dlaczego zakup dobrych butów w góry jest tak ważny? 

  • chronią stopy przed twardą i nierówną nawierzchnią,
  • stanowią osłonę przed kamieniami i korzeniami, 
  • stabilizują kostki, 
  • amortyzują wstrząsy,
  • chronią przed dostawaniem się wody z zewnątrz, 
  • zapewniają przyczepność nawet na śliskim podłożu.

Warto pamiętać również, że obuwie w góry charakteryzuje się stosunkowo masywną budową. Najważniejsza jest oczywiście utwardzona podeszwa, która zapewni amortyzację i sprawi, że stopa nie będzie męczyła się podczas wędrówek w nierównym terenie. Buty do chodzenia w górach latem nie muszą mieć aż tak sztywnej podeszwy, jak Butty zimowe. Solidny bieżnik i odpowiednia mieszanka gum, powinny w zupełności wystarczyć. 

Warto zaznaczyć jednocześnie, że buty w wysokie góry to takie, które sprawdzą się zarówno na płaskich, jak i stromych powierzaniach. Oprócz ochrony przed błotem, śniegiem, czy deszczem powinny zapewniać też pełen komfort termiczny. 

Pogoda w górach wysokich bywa kapryśna 

Nie jest tajemnicą, że pogoda w górach wysokich znacznie różni się od tej na nizinach. To właśnie dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z prognozą pogody – sprawdzone informacje podaje m.in. GOPR. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy bagatelizować ostrzeżeń o zagrożeniach. Warto również bacznie śledzić wszelkie zmiany warunków atmosferycznych.