Noc w górach – jaki namiot i akcesoria wybrać?
Noc spędzona w górach to dla jednych marzenie, a dla innych sytuacja na tyle stresująca, że by woleli jej za wszelką cenę uniknąć. Jeżeli zaliczasz się do tej pierwszej grupy, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, iż właściwie dobrany ekwipunek to połowa sukcesu. Nie tylko poprawia komfort biwaku, ale też przy nagłym załamaniu pogody znacznie wzmacnia szanse przeżycia, zwłaszcza w górach wysokich.
W jaki sposób spędzić najbliższe wakacje?
Największy ruch turystyczny przypada w górach podczas letniej przerwy wakacyjnej. Dzieci mają wówczas długie dwa miesiące wolnego od szkolnych obowiązków, a i dorośli chętniej w tym czasie korzystają z przysługującego im urlopu wypoczynkowego. Propozycji na wakacyjny relaks jest bardzo wiele – wyjazdy zagraniczne, wylegiwanie się na plaży czy relaks w ośrodku odnowy biologicznej. W ostatnich latach można zaobserwować jeden ciekawy trend – coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek i to w dosyć skrajnych warunkach. Jak się przygotować do nocy spędzonej w górach?
Wyprawa z noclegiem w górach – o czym pamiętać?
Jest kilka kwestii, o których musisz bezwzględnie pamiętać jeżeli organizujesz wyprawę z planowanym noclegiem w górach. Pierwsza zasada to przestrzeganie przepisów prawa. W wielu krajach, w tym w Polsce, zabronione jest rozbijanie obozowisk poza miejscami do tego wyznaczonymi, co w praktyce oznacza, iż jeżeli ktoś pragnie spędzić noc w górach, to rozbić namiot może jedynie przy którymś schronisku. Alternatywą są studenckie bazy namiotowe, które można spotkać niemal w każdym paśmie Beskidów. Inaczej nieco wygląda kwestia rozbijania obozowisk w Rumunii. W tamtejszych górach jest znacznie mniej schronisk, dlatego zostały wyznaczone specjalne punkty biwakowe w górskich pasmach, na których w pełni legalnie można założyć obozowisko. Co kraj to obyczaj i warto zapoznać się przepisami, w przeciwnym razie można narazić się na mandat.
Namiot na górską wyprawę
Planując nocleg pod rozgwieżdżonym niebem, warto zakupić namiot dobrej jakości. Jakie cechy powinien spełniać idealny namiot? Przede wszystkim powinien być:
- lekki i kompaktowy,
- przestronny,
- nieprzemakalny,
- niezbyt drogi.
Warto zacząć klasyfikację od samego początku. Co znaczy, że namiot będzie lekki? To kwestia indywidualna. Inaczej na tę sprawę będzie patrzyła kobieta o drobnej budowie ciała, a inaczej postawny mężczyzna. Należy tak dobrać ciężar namiotu, aby można było spokojnie go na własnych plecach wynieść do punktu biwakowego. Kolejna ważna sprawa, to przestronność. Można w sklepach znaleźć super lekkie namioty swym wyglądem przypominające trapez (niektórym bardziej kojarzą się z trumną). Są faktycznie bardzo lekkie, lecz prócz śpiącego człowieka niewiele się w nich zmieści. Dobry patent na szybki nocleg, lecz zupełnie nie sprawdzi się przy kilku dniach biwakowania. Kupując namiot, należy dokładnie sprawdzić informacje producenta na temat nieprzemakalności. Namioty z najniższej półki cenowej przepuszczają nawet średniej intensywności deszcz.
Niezbędne akcesoria na biwak w górach
Akcesoria obozowe można podzielić na te niezbędne, które obowiązkowo powinny znaleźć się w plecaku każdego miłośnika kilkudniowego trekkingu, jak i na takie, bez których spokojnie można przeżyć, jednak w pewnym stopniu ich brak może odbić się na komforcie biwakowania.
Planując nocleg w górach, bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą:
- ciepły śpiwór – powinien być na tyle ciepły, aby zapewniać pełny komfort przy aktualnych warunkach atmosferycznych. Warto zwrócić uwagę na to, iż przy silnym wietrze temperatura odczuwalna zarówno na górskich szczytach, jak i na przełęczach jest znacznie niższa, niż to może wynikać z obiektywnych pomiarów,
- karimatę – izolacja od podłoża jest niezwykle istotna. Alternatywą dla tradycyjnej karimaty może być mata samopompująca,
- latarkę – najlepiej żeby to była czołówka. Warto do plecaka włożyć również komplet zapasowych baterii,
- naczynia turystyczne – menażka pozwala na to, aby sprawnie przygotować i spożyć ciepły posiłek,
- palnik turystyczny i zapas gazu – nawet najlepsza menażka się nie sprawdzi, jeżeli nie będzie na czym ugotować ciepłego obiadu.
Wymienione wyżej akcesoria to absolutne minimum, jakie powinien posiadać każdy górski wędrowiec planujący zostać na noc w górach. Oczywiście rodzaj ekwipunku w dużej mierze uzależniony będzie od pory roku, a także od specyfiki terenu, w jakim planowana jest wyprawa.