Wyprawa po Cho Oyu

Cho Oyu to jeden z czternastu ośmiotysięcznych szczytów świata, którego wysokość wynosi 8201 m.n.p.m. Czyni go to szóstym najwyższym szczytem świata. Który położony jest w samym sercu tybetańsko-nepalskich Himalajów, na południowy – zachód od królowej gór – Mount Everest. Ten ośmiotysięczny gigant został okrzyknięy przez miejscowych ,,Turkusową Boginią”. Jej nazwa to dosłowne tłumaczenie tych dwóch słów.

Cho Oyu uchodzi za najłatwiejszy do zdobycia ośmiotysięcznik i z tego powodu jest jednym z najpopularniejszych celów ekspedycji oraz wycieczek trekkingowych. Mimo to nigdy nie należy lekceważyć niebezpiecznej natury jaką szczycą się wszystkie himalajskie góry.

Bajkowy obraz dzikiej przyrody

Trasa trekkingowa w obszarze tego ziemskiego giganta wiedzie przed wszystkim przez spektakularnie piękny Park Narodowy Cho Oyu. Położony jest wśród rozległych porośniętych trawą i pokrytych licznymi głazami dolin. Krajobraz jest harmonijny i surowy, zamieszkały przez liczne ptaki i dzikie zwierzęta. To tutaj dom swój mają takie gatunki jak jelenie, lisy, antylopy, jaki oraz gazele.. Z czasem krajobraz Cho Oyu  staje się bardziej skalisty i alpejski, gdzie soczysta roślinność pokrywa większość powierzchni lądu: od iglastych świerków po rozległe pasy łąk.

Ekspedycja na Cho Oyu – pozornie łagodny szczyt

Wspinaczka na szczyt Cho Oyu skierowana jest dla średnio zaawansowanych wspinaczy. Wyprawa zapewnia idealne wejście w świat wysokogórskiej wspinaczki himalajskiej i może stać się ważnym kamieniem milowym dla początkujących uczestników górskich wypraw. Ponadto stanowić będzie świetny sposób przygotowania organizmu do  poważniejszych ekspedycji o dużo większej trudności.

Mimo iż Cho Oyi uważana jest za najłatwiejszy spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników, trzeba brać pod uwagę trudności wynikające z jej wysokości. Mimo iż nie posiada ona trudności technicznych, jakie posiadają pozostałe himalajskie szczyty, choroba wysokościowa jest najczęstszą przyczyną zgonów podczas podróży na szczyt. Wybieraj się w Himalaje, zawsze trzeba  być przygotowanym na mogące wystąpić komplikacje i wysoką trudność w zdobywaniu szczytu,

Trasa ekspedycji składa się ze stoków śnieżnych z krótkimi przerwami na skały i lodowce, co powoduje że Cho Oyu to bardzo ambitny i wyzywający cel wspinaczkowy.  Odpowiednie szkolenie i doświadczenie prowadzących wyprawę zawodowych alpinistów, zwiększą znacznie szansę na zdobycie szczytu ,,Turkusowej Bogini”.

Jeżeli należysz do grona ambitnych poszukiwaczy górskich przygód i posiadasz podstawową wiedzę wspinaczkową, zdobycie szczytu niesamowitej, malowniczo położonej Cho Oyu będzie świetnym pomysłem na sprawdzenie zdobytych dotąd umiejętności oraz utrwalenie posiadanej wiedzy. Pokonaj własne słabości i ciesz się czystym, rześkim górskim powietrzem Himalajów Wysokich. Zdobądź cenne wspomnienia, doświadczenie górskich ekspedycji oraz satysfakcję i stań na jednym z najwyższych szczytów świata.