Wycieczki po Lhotse

Oto miejsce na ziemi dla doświadczonych wspinaczy będących miłośnikami sportów ekstremalnych i mocnych wrażeń. Czwarty najwyższy szczyt świata wznoszący się na poziomie 8516 m.n.p.m, leżący w masywie Everest na granicy Nepalu i Tybetu. Lhotse – jeden z ośmiotysięczników określany mianem jednego z najtrudniejszych obiektów alpinistycznych świata.

Lhotse to nie jeden, ale aż trzy ekstremalnie fascynujące szczyty: Lhotse Main (8,516 m), Lhotse Shar (8 383 m) oraz Lhotse Middle lub East (8413 m). Po Nepalskiej stronie położona jest na terenie Parku Narodowego Sagarmatha. W języku tybetańskim ,,Lhotse” oznacza w dosłownym tłumaczeniu ,,południowy szczyt” i znana jest również pod taką nazwą.

Południowy Szczyt w środowisku alpinistycznym sławi się jako najbardziej stroma góra świata, co czyni z niej niesamowite wręcz wyzwanie. To, co markuje jej niezwykłość, to zjawiska, które w takim połączeniu nie występują w żadnym innym miejscu na ziemi.  Burza piorunów w towarzystwie rozgwieżdżonego nieba, a także widoczne ze szczytu zakrzywienie Ziemi. Ten spektakularny widok w połączeniu z dużym zastrzykiem adrenaliny, to przeżycie, którego nie sposób opisać – trzeba go doświadczyć.

Szczyt Lhotse Shar, mimo iż niższy od ,,Południowego Szczytu” uchodzi za najbardziej nieprzystępną i trudną do zdobycia górę. Ten niezależny samotnie stojący szczyt położony jest między lodowcami, na połudne od Mount Everest. To jego ostre kształty stanowią charakterystyczne żebra Himalajów.  Z szacunku liczby ofiar śmiertelnych (spośród wszystkich próbujących zdobyć jej szczyt) wychodzi, że na dwóch śmiałków przypada jedna ofiara śmiertelna. Główne utrudnienie stanowi fakt iż główna część góry składa się z twardego lodu, lodowych grzbietów i śnieżnych ścian, co w połączeniu z ekstremalnymi warunkami pogodowymi bardzo utrudnia osiągnięcie celu i często przyczynia się do wypadków. Podczas gdy Mount Everest próbowało do tej pory zdobyć 3 000 śmiałków, w przypadku Lhotse liczba ta wynosi zaledwie 460. W większości przypadków przyczyną zgonu podczas próby zdobycia szczytu Lhotse jest powszechnie znana doświadczonym alpinistom choroba wysokościowa. Zanim podejmiesz wyzwanie jakie stanowi ekspedycja na szczyt Lhotse, upewnij się co do kondycji swojego organizmu, determinacji, a także wytrzymałości psychicznej oraz fizycznej.

Ekspedycja na górę Lhotse wymaga dużej wiedzy teoretycznej, dużego doświadczenia, a także obowiązkowej obecności doświadczonych, odpowiednio wyszkolonych przewodników. Przemyślany wybór odpowiedniej ekipy wspinaczkowej jest więcej niż konieczny, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa i zwiększyć szanse powodzenia ekspedycji.
Próba zdobycia szczytu dostępna jest każdej wiosny. To właśnie w tym okresie z całego świata zbierają się śmiałkowie, gotowi stawić czoła temu lodowemu gigantowi. Wiosna w okolicy Mount Everest to także najpiękniejszy okres w ciągu roku. Mimo iż rejon ten nie obfituje w roślinność tak jak niektóre inne regiony Tybetu, nadal można spotkać tu liczne okazy fauny i flory. Są to przede wszystkim strzeliste brzozy, jodły, sosny, a nawet soczyste bambusy i rododendrony. W wyższych partiach terenu ziemię pokrywają nieliczne porosty i mchy, a powyżej 5750 m.n.p.m. nie rośnie już żadna roślina Wysokość ta jest stałą wysokością linii śniegu w Himalajach.

Mimo iż warunki pogodowe zdają się nie sprzyjać rozwojowi życia, dom swój w tym rejonie mają liczne gatunki zwierząt. Wśród lasów i na przyprószonych śniegiem zboczach gór spotkać można zwierzęta takie jak piżmaki, dzikie jaki, pękną panterę śnieżną, oraz ogromnego czarnego niedźwiedzia himalajskiego. Mieszkańcy tego regionu hodują tu także liczne zwierzęta rolnicze takie jak świnie, jakaki, kozy, bawoły itp. Spotkać można tutaj także liczne rodzaje ptaków, a nawet gadów. Region ten pomimo trudnych warunków klimatycznych i niestandardowego położenia geograficznego zaskakuje piękną, różnorodną fauną i florą. Krajobraz Lhotse poza osławionymi szczytami i pięknymi okazami dzikiej natury oferuje także liczne, kryształowe lodospady. Lodospad Khumbu stanowi jeden z etapów wspinaczki i jest on najniebezpieczniejszą częścią całej wyprawy.

Ekspedycja na szczyt Lhotse to ryzykowne przedsięwzięcie dostępne tylko dla doświadczonych alpinistów. Jest to wyczyn wymagający bardzo dużej odwagi i pewności siebie, ale bez ryzyka nie ma zabawy. Jeżeli należysz do grona amatorów mocnych wrażeń, lubisz stawiać czoła własnym słabościom i chcesz przeżyć niezapomniane wrażenia, a przy tym podziwiać zapierające dech w piersiach widoki – już dziś wybierz ekspedycję na szczyt świata jako cel swojej podróży!