Tulum

Tulum podobnie jak Zanzibar to jeden z tych wakacyjnych kierunków, który cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą polskich celebrytów w tym m.in. Natalii Siwiec, która skrupulatnie i niejednokrotnie relacjonowała swój wakacyjny pobyt w tej meksykańskiej miejscowości. 

Zacznijmy jednak od początku. Tulum położony jest w Meksyku na półwyspie Jukatan, w prowincji Quintana Roo. W związku z tym, że Tulum beach 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Wybrzeża Majów. Na miejscu niemal na każdym kroku powstają nowe hotele i restauracje, a liczba przyjeżdżających tu obcokrajowców nieustannie rośnie. 

Za główne zabytki Tulum uznaje się:

  • wieża strażnicza zwana El Castillo, która pełni tam rolę latarni morskiej. Bilet wstępu do kompleksu kosztuje 65 pesos. Czynny jest w godzinach: 8:00-17:00.
  • Świątynia Fresków , czyli dwupiętrowa budowla z kolumnami na pierwszej kondygnacji. Ozdobiona jest licznymi freskami.
  • Świątynia Zstępującego Boga z płaskorzeźbą boga pszczół Ab Muxen Caba.

W dalszym ciągu zastanawiasz się dlaczego warto odwiedzić Tulum? Niewątpliwie jedną z największych zaletą są piaszczystych i perłowe plaże, które pozwalają na długie spacery przepełnione refleksjami i myślami. Liczne trasy, które wydają się nie mieć końca, gwarantują prywatność i poczucie własnego karaibskiego raju. W porównaniu z innymi plażami na Jukatanie piasek na Tulum beach wydaje się jeszcze delikatniejsza, a woda bardziej turkusowa. Tulum skrada serca nie tylko mieszkańców, ale również turystów, których z każdy korkiem przybywa. Tej ciszy, łagodnym szumem morza i orzeźwiającej bryzie, nie sposób jest się oprzeć. 

Tulum – średniowieczne ruiny Majów

Niegdyś Tulum było było portem morskim, którego mieszkańcy handlowali z pobliskimi wyspami Isla Mujeres, czy Gwatemalą. 

Na meksykańska miejscowość była ponadto ponadto jedynym miastem Majów, który zbudowany był na wybrzeżu i otoczonym imponującym murem. 

Nie sposób nie wspomnieć również o cenotach, które na półwyspie Jukatan  są czymś zupełnie naturalnym. Cenot to nic innego jak  naturalne studnie, które usytuowane są w jaskiniach wapiennych i grotach. W Tulum największą popularnością cieszy się Gran Cenote. Ma ona około 10 metrów głębokości  i tworzy dwa korytarze przepełnione stalaktytów i stalagmitów. W środku spotkać można żółwie, różne gatunki ryb, a także nietoperze. 

Jeśli marzycie o rajskich  egzotycznych wakacjach to Tulum bez wątpienia jest odpowiednim miejscem!