Jaki rower w góry wybrać?

Górskie wycieczki rowerowe bez wątpienia należą do jednych z najbardziej interesujących aktywności, jakich można podjąć się na świeżym powietrzu. Jest to doskonały sposób na odrobinę ruchu – jak wiadomo, ścieżki w górach często są wymagające, natomiast poruszając się po nich nawet w umiarkowanym tempie, z pewnością będzie trzeba nieco się wysilić. Wybierając się w góry na rowerze, łączy się rekreację oraz turystykę, zapewniając sobie rozrywkę oraz podstawowy trening fizyczny.

Wybór sprzętu na podróż w góry – dlaczego jest to tak ważna kwestia?

Jak można się domyślić, wycieczki rowerowe z natury zależą przede wszystkim od wybranego pojazdu. W odróżnieniu od klasycznych form spacerowania po górskich szlakach nie trzeba się tu szczególnie martwić wytrzymałością obuwia czy wygodnym plecakiem na prowiant. Szczególną uwagę trzeba jednak poświęcić temu, aby dobrać odpowiedni rower, który sprosta wymagającym, górskim warunkom.

Nie ma porównania pomiędzy jazdą po mieście czy parku, poruszając się an idealnym, płaskim asfalcie, a poruszaniem się po nierównych, skalistych trasach pomiędzy górskimi szczytami. Jest to przedsięwzięcie o wiele bardziej wymagające, lecz przynosi proporcjonalnie dużo satysfakcji! Wniosek nasuwa się sam – zwyczajne rowery miejskie po prostu nie spiszą się w terenie górskim. Są one zbyt lekkie, a ich koła nie są przystosowane do poruszania się po nierównościach, co może przełożyć się nie tylko na zwiększone ryzyko awarii pojazdu, ale także niebezpieczeństwo dla samego rowerzysty.

Jaki rower najlepiej spisze się w górach?

Rowery występują w wielu wariantach, a poszczególni producenci dokładają wszelkich starań, aby dostarczyć swoim klientom sprzętu na każdą okazję. Wśród różnych rodzajów i podrodzajów tych jednośladowców można wymienić te najbardziej istotne:

  • Rowery miejskie – lekkie i zwrotne, pozwalają na bardzo komfortową jazdę, lecz z uwagi na ich konstrukcje, nie nadają się na bardziej wymagające trasy. Przeznaczone są przede wszystkim do poruszania się w obszarach zabudowanych, po asfalcie lub betonie.
  • Rowery trekkingowe – wyspecjalizowane modele tworzone głównie z myślą o turystach, są świetnie przystosowane do dłuższych wycieczek.
  • Rowery górskie – jedne z najpowszechniejszych rowerów, charakteryzujące się wyspecjalizowaną konstrukcją, która ułatwia poruszanie się nawet po ciężkim terenie. Rzecz jasna, można wykorzystać je także w mieście czy ścieżkach rowerowych, lecz ich silna strona tkwi w nierównym podłożu.
  • Rowery crossowe – modele te uznaje się za swojego rodzaju pośrednika pomiędzy modelami miejskimi a górskimi. Jest to popularny wybór wśród osób, które często zmieniają swoje otoczenie, chcąc nadal poruszać się na jednym rowerze. Najlepiej spisują się w parkach lub na działce.

Sugerując się samą nazwą, można szybko dojść do wniosku, że to właśnie rowery górskie stanowią najlepszy wybór do podbijania szczytów na jednośladzie. Są one przystosowane do skalistych ścieżek, zapewniając właściwą amortyzację i wysokie poziom kontroli nad pojazdem. Chociaż jazda na nich nie jest tak stabilna, jak ma to miejsce w przypadku choćby rowerów miejskich, to ich świetna przyczepność oraz solidna konstrukcja sprawiają, że warunki do poruszania się w górach będą optymalne.

Warto podkreślić także fakt, że rowery górskie są w stanie znieść o wiele więcej niż ich miejskie odpowiedniki. Zaprojektowane są one w taki sposób, aby zachować pełną sprawność nawet przy intensywnym użytkowaniu, dlatego można na nich polegać – wystarczy podstawowa konserwacja, a ryzyko usterki powinno być minimalne.

Czy rower górski to zawsze najlepszy wybór?

Decyzja w wyborze roweru nie jest całkowicie oczywista. Może zdarzyć się tak, że inny model po prostu lepiej wpisze się w nasze preferencje, lub obrana trasa nie będzie przypominała terenu typowego dla górskich ścieżek. Aby zapewnić sobie najlepsze wrażenia z górskich wycieczek rowerowych, warto zachować otwarty umysł i rozważyć (oraz przetestować) różne opcje, poszukując tej, która okaże się najbardziej satysfakcjonująca.