Jak zwalczyć nadmierną potliwość?

Nadmierna potliwość to jeden z tych problemów, który dotyka osób w różnym wieku i dotyczy około 3 procent populacji. O ile wydzielanie się potu podczas aktywności fizycznej czy w sytuacjach stresujących jest czymś zupełnie normalnym, ponieważ to właśnie w taki sposób regulowana jest ciepłota ciała, to w momencie, kiedy strumienie potu dosłownie oblewają nasze ciało i uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności… wówczas możemy mówić o nadmiernej potliwości, która może mieć związek z chorobą.

Kilka słów o nadmiernej potliwości

Nadmierne wydzielanie potu potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na początku warto jednak nieco bliżej przyjrzeć się najczęstszym objawom nadmiernej potliwości:

 1. nieustannie wilgotne dłonie, które utrudniają np. trzymanie telefonu czy długopisu,
 2. wilgotne stopy i podeszwy stóp,
 3. częste i obfite pocenie się na całym ciele,
 4. pot, który przenika również przez ubrania.

Niejednokrotnie zdarza się, że wyżej wymienione objawy przyczyniają się do tego, iż pacjenci starają się unikać kontaktów fizycznych z innymi ludźmi, mają obniżoną samoocenę, są wycofani, a niekiedy zmagają się też z depresją. Należy wspomnieć jednocześnie, że nie ma określonej normy dotyczące ilości wydzielanego potu. Jest to kwestia niezwykle indywidualna, która zależy chociażby od stylu życia, jaki prowadzimy. Za jedne z najczęstszych przyczyn nadmiernej potliwości wymienia się np.:

 • cukrzyca, czyli wtedy, gdy nadmierne pocenie może być wywołane hipoglikemią,
 • akromegalia, czyli nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu,
 • wszelkie schorzenia neurologiczne, np. choroba Parkinsona,
 • otyłość,
 • menopauza,
 • ciąża,
 • nadczynność tarczycy.

Podział nadmiernej potliwości

Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że nadmierną potliwość dzielimy na nadmierną potliwość pierwotną i nadmierną potliwość wtórną (mówimy wówczas o przyczynach nadpotliwości) oraz ogniskową i uogólnioną (miejsca na ciele, których dotyka). Jak powinno wyglądać leczenie nadpotliwości? Otóż w tym przypadku wszystko zależeć będzie właśnie od rodzaju. Jeżeli chodzi o nadmierną potliwość wtórną konieczne będzie przede wszystkim wyeliminowanie problemu. Z kolei w przypadku nadmiernej potliwości pierwotnej możliwe jest tylko podjęcie działań, mających na celu zahamowanie problemu. Znacznie więcej informacji na temat nadmiernej potliwości, a także sposobach leczenia znajdziesz na stronie internetowej Ducray. Marka ta od lat uznawana jest za specjalistów pielęgnacji, która wprost odmienia życie.

Wiele osób zmagających się z nadmierną potliwością przypomina także o stosowaniu ziołowych kąpieli z szałwii, brzozy i kory dębu.