Jak zacząć przygodę ze wspinaczką wysokogórską?

Każdy kto lubi podróżować zapewne marzy o tym, że spojrzeć na świat ze szczytu wysokiej góry i odetchnąć pełną piersią po długiej i wyczerpującej wędrówce. Adrenalina, wyzwania i pokonywanie własnych słabości to dla wielu motywacja do coraz dalszych i trudniejszych wypraw. Jednak od czego zacząć? Jak przygotować się na wspinaczki wysokogórskie?

Jak zacząć się wspinać?

Górskie piesze wędrówki po polskich szlakach nie są nikomu obce. To pierwszy krok do tego, żeby zachwycić się górami i poczuć apetyt na znacznie więcej. Wspinaczki wysokogórskie to aktywność, którą warto rozpocząć w grupie znajomych wspinaczy. Pomoże to nie tylko bezpiecznie zaznajamiać się ze światem wysokich szczytów, ale również zaoszczędzi popełniania najczęstszych błędów, na przykład podczas kompletowania sprzętu czy wyboru konkretnego szczytu. Dodatkowo pierwsze wyprawy jako część doświadczonego zespołu to duża oszczędność pieniędzy. Wybierając się na wspinaczkę wysokogórską w taki sposób można przy minimalnych nakładach finansowych przekonać się czy takiego rodzaju sport sprawia radość oraz czy chcemy kontynuować taką aktywność.

Kursy wspinaczkowe

Trening jest niezbędnym elementem, który zapewnia powodzenie wypraw wspinaczkowych. Dlatego warto regularnie chodzić na sesje wspinaczkowe, żeby utrzymać formę. Istnieją też ciekawe kursy, gdzie instruktor uczy prawidłowych technik, wpaja zasady samoasekuracji i rozwija umiejętności fizyczne. Obecność trenera jest kluczowa, szczególnie na początku, ponieważ bardzo często błędy techniczne czy niewłaściwe korzystnie ze sprzętu są powielane również na bardziej zaawansowanych etapach. Kurs wspinaczkowy jest zatem dobrym rozwiązaniem dla początkujących, ale jednocześnie będzie podtrzymaniem dobrej kondycji fizycznej tych, którzy uprawiali wspinanie wysokogórskie już wcześniej.

Gdzie wybrać się na wyjazd?

Pierwszy wypad na wspinanie się po wysokich szczytach wcale nie musi oznaczać podróży w Himalaje. W Polsce można spokojnie uprawiać wspinaczkę wysokogórską, a trasy mają szeroki przekrój stopni trudności, dlatego zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni zawodnicy znajdą coś dla siebie. Ci, którzy żądni są większych wrażeń mogą wybrać się choćby na górę Makalu, która jest piątym pod względem wysokości szczytem na Ziemi. Warto spróbować zdobyć ten szczyt, ponieważ pierwsze wejście zimowe dokonano dopiero w luty 2009 roku. Takie osiągnięcie może być ciekawym wyzwaniem i celem dla wielu osób początkujących.