Jak przygotować się na całodniową wyprawę szlakiem górskim?

Szlaki górskie potrafią być bardzo wymagające, dlatego każda osoba, która byłaby zainteresowana wycieczką w takie tereny, powinna się do niej odpowiednio przygotować. Droga prowadząca do niektórych szczytów jest na tyle długa, że osoby, które mają zamiar je zdobyć, powinny rozplanować całą wyprawę pod względem czasowym. O ile nie ma żadnego parkingu, który byłby położony dostatecznie wysoko, aby pominąć wstępną część wycieczki, trasa taka może zająć cały dzień. Rzecz jasna, wyprawy na taką skalę nie można podjąć się spontaniczne – potrzebne będzie tu właściwe wyposażenie turystyczne, a także pewne doświadczenie w górskich podróżach. Dziś bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu – co w takim razie warto wiedzieć?

Sprzęt do wyjścia w góry – najważniejsze elementy wyposażenia

Przed całodniowym wyjściem w góry powinno upewnić się, że posiadane wyposażenie jest w stanie poradzić sobie z wymagającymi warunkami, na jakie z pewnością napotka się na takim szlaku. Podstawą jest tu trwałe i wygodne obuwie, które umożliwi wielogodzinny marsz, nie doprowadzając przy tym do bolesnych otarć i odcisków. Trzeba pamiętać także o doborze butów zgodnie z terenem oraz porą roku. Jeśli mamy zamiar udać się na letnią wycieczkę po stosunkowo prostej, udeptanej ścieżce, zwykłe buty sportowe powinny wystarczyć – ich istotną zaletą jest fakt, że zapewniają dobrą wentylację stopy, dlatego ograniczają pocenie nawet przy wysokich temperaturach. Wycieczki zimowe to zupełnie inna historia – wtedy obuwie musi wyróżniać się przede wszystkim odpowiednią przyczepnością, zapobiegając poślizgnięciom i utratom równowagi, które na takich wysokościach mogą mieć prawdziwie fatalne skutki.

Kolejną kwestią jest stosowny ubiór. Jak wiadomo, górskie szczyty bywają dość mroźne niezależnie od pory roku, a zimny wiatr potrafi być zwodniczy nawet w środek lata. To, że z początku pogoda wydaje się być upalna, o niczym nie świadczy – zawsze warto wziąć z sobą bluzę lub kurtkę.

Cięższe trasy mogą wymagać od podróżnika bardziej wyspecjalizowanego sprzętu, który należy dostosować do warunków, których się na nich spodziewamy. Jak wiadomo, szlaki górskie potrafią być bardzo różnorodne, dlatego oprócz samego wyposażenia, trzeba mieć na uwadze także własne możliwości i doświadczenie.

Planowanie podróży – jak uchronić się przed przykrymi niespodziankami?

Nigdy nie powinno się improwizować całodniowych wyjść w góry. Zanim zdecydujemy się wyruszyć w taką podróż, warto najpierw przygotować mapę i prawidłowo zaplanować trasę krok po kroku.

Aby mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli, należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jakie szlaki nas interesują?
  • Jaka jest trudność wybranego szlaku?
  • Czy mamy zamiar wracać tą samą drogą?
  • Czy na wybranym szlaku są schroniska i jadłodajnie?
  • Jak wygląda teren wokół obranej trasy?

Wiele zależy od osobistych preferencji, a także możliwości. Wielu osobom wydaje się, że podróż po górach to żadne wyzwanie, gdyż narzuca się sobie własne tempo. Nie jest to stwierdzenie do końca prawdziwe – cały dzień marszu potrafi być wyczerpujący, niezależnie od tego, jak szybko się porusza. Osoby, których kondycja nie jest idealna, jednak nadal chcą cieszyć się całodniową eksploracją gór, powinny wybrać takie ścieżki, które pozwolą im na postój i odpoczynek co kilka godzin.

Krok po kroku – kiedy jesteśmy gotowi na podróż?

Nawet jeśli wydaje nam się, że cały plan podróży jest dopięty na ostatni guzik, warto poświęcić dodatkową godzinę lub dwie na dodatkową kontrolę tych przygotowań. Czy wzięliśmy ze sobą prowiant, ubrania na zmianę oraz mapę? Ludziom zdarza się popełniać nawet najbardziej trywialne błędy, często zupełnie niezwiązane z faktycznym spacerowaniem po górach. Brak portfela, kluczy, telefonu komórkowego czy dokumentów – są to powszechne pomyłki, które jednak są w stanie zrujnować całą frajdę z takiego wyjścia. Kluczem do udanej podróży jest tu rzetelność i dokładność! Przy odpowiednim nakładzie pracy, można dopilnować nawet najdrobniejszych, istotnych dla przygotowań szczegółów.