Jak dbać o rośliny w firmie?

Rośliny w firmie, biurze, budynku użyteczności publicznej a nawet w hali produkcyjnej łączy jedno. Najczęściej stoją samotnie na parapecie okna i wyglądają jak nieszczęście. Nikt nie ma sumienia usunąć ich stamtąd, a jednocześnie brakuje osoby, która zajęłaby się ich pielęgnacją. 

Rośliny w firmie – obowiązek czy przywilej?

Kiepski wygląd roślin doniczkowych stojących na parapetach naszych biur wynika z kilku przyczyn. Przede wszystkim jest to ich nieregularne podlewanie, a że najczęściej opiekuje się nimi wiele osób, czytaj: nikt zaangażowany, kwiaty otrzymują wodę szczodrą ręką lub odwrotnie, niewystarczającą ilość. Duży problemem dla kwiatów biurowych jest też dopływ światła, częsta zmiana miejsca lokalizacji oraz przeciągi. W firmach stosuje się też nagminnie radykalne środki czystości, co powoduje nadmierną ilość toksycznych substancji unoszących się w powietrzu. Kwiaty w firmach najczęściej pojawiają się przypadkowo, to pracownicy przynoszą z domu niechciane rośliny i chociaż sami również się nimi opiekują to jednak oczekują odpowiedzialności zbiorowej

Przypadkowe rośliny w firmie oznaczają, że wśród nich znajdują się takie, które wymagają specjalnych warunków uprawy czy specyficznej pielęgnacji. Gdy tego nie otrzymują marnieją w oczach. Dlatego nie warto działać tu przypadkowo, lepiej zaplanować szczegółowo zestaw roślin, które zaadaptują się w miejscu pracy, bez względu na jej rodzaj. 

Jak dbać o rośliny w firmie? 

O rośliny w firmie należy dbać systemowo. Nie jest to zwykle problem, gdy doniczki stoją w niewielkim biurze, jak nie ekipa sprzątająca to pracownik biura ma pieczę nad rośliną. Jednak gdy rośliny stoją w miejscach „niczyich” wówczas niezbędne jest przypisanie ich opiece konkretnych służb lub osób. To przede wszystkim kwestia logistyki. Drugim niezwykle ważnym aspektem jest ich dobór. Warto kupować je świadomie wiedząc, gdzie będą stały i w jaki sposób oddziałuje na nie środowisko. Inny gatunek kwiatów powinien pojawić się w nasłonecznionym biurze a inny w holu czy sali konferencyjnej. 

Przykładem rośliny odpornej na środowisko jest skrzydłokwiat. To roślina kwitnąca, której nie przeszkadza zacieniony hol i brak światła dziennego. Nie przepada też za dużą ilością wody. A że kwitnie cały rok stanowi piękny biało-zielony ozdobnik każdej przestrzeni. Scindapsus złoty o dużej powierzchni liści szybko przystosowuje się do każdych warunków. Adaptuje się w jasnym i słonecznym miejscu, ale nie przeszkadza mu brak słońca. Jest w stanie przetrwać też krótkotrwałą suszę. Doskonałą rośliną do biura i przedsiębiorstwa są wszelkie sukulenty. Jeden z nich – efektowny Cassula Ovata Minor, czyli drzewko szczęścia rośnie w każdej lokalizacji, chociaż lubi słońce. Nie wymaga częstego podlewania czy nawożenia a po głębszych kryzysach szybko się regeneruje. 

Tego rodzaju roślin jest znacznie więcej. Wszystkie one pokazują, że już na etapie doboru i zakupu rozpoczyna się prawidłowy proces pielęgnacji. Na tym etapie też warto zasięgnąć informacji o nawożeniu czy innych działaniach niezbędnych w długim okresie czasu. Rośliny w firmie mogą wyglądać zadbanie i pięknie oraz cieszyć oko nie tylko pracowników.