Annapurna

Przypomnij sobie to uczucie, kiedy obraz dzikiej natury, który do tej pory znany był Tobie tylko ze zdjęć i filmowych obrazków staje przed Twoimi oczami. Włosy jeżą Ci się na karku, serce przyspiesza, wzruszenie odbiera mowę i nagle uświadamiasz sobie jak mały jesteś wobec świata.. To niezapomniane uczucie wzbudzić może ponownie majestat dziesiątego co do wysokości szczytu świata – oto Annapurna.

Spektakularny region trekingowy

Annapurna to jeden z położonych w Nepalu ośmiotysięczników. Jej wysokość wynosi 8091 m.n.p.m, co plasuje ją na dziesiątym miejscu najwyższych gór świata. Leży ona na północnym zachodzie od Katmandu, a jej okolice znane są jako jeden z najbardziej spektakularnych i zróżnicowanych regionów trekkingowych świata. Jest to miejsce idealne dla nowicjuszy trekkingu oraz dla tych, którzy uwielbiają łączyć ten sport z podziwianiem przepięknych pasm górskich, takich jakie oferuje region Annapurny.

W pobliżu Annapurny znajduje się kolejny ośmiotysięcznik – Dhaulagiri. Pomiędzy tymi szczytami rozciąga się najgłębszy wąwóz na świecie, w którego dole płynie rzeka Kali Gandaki. W rejonie tym znajduje się również najwyżej położone na świecie jezioro Tilicho. Leży ono na wysokości 4919 n.n.p.m.

Niespotykana różnorodność

Pasmo górskie Annapurny zaskakuje także różnorodnością krajobrazu. Na południu zobaczyć można bujne uprawne ziemie obfitujące w różnorodną roślinność. Na północy zaś rozciąga się jałowy, pustynny płaskowyż. Pomiędzy groźnymi kryjącymi się wśród chmur szczytami gór, rozciągają się zielone alpejskie pastwiska oraz kryjące się doliny. Annapurna to także różnorodność stref klimatycznych: od tropikalnej, po mroźną. Na niższych odcinkach drogi powiewa balsamiczny, gorący wiatr, podczas gdy na wzniesieniach – ostry i zacinający, z lekkimi opadami śniegu.

Wyrusz w podróż szlakami dzikiej natury

Podążaj szlakami wśród dębowych i rododendronowych, nienaruszonych przez człowieka lasów, w których śpiew ptaków wypełnia całą przestrzeń, a liczne wodospady pięknie dopełniają ten wspaniały krajobraz. Lasy centralnej części Nepalu tętnią życiem. Żyje tutaj ponad 440 gatunków ptaków i zwierząt takich jak kuny, jelenie, małpy Langur, czy niezwykle rzadko spotykany lampart śnieżny.

Wędrując przez osobliwe, górskie wioski, zanurz się w etnicznej kulturze Nepalu. Odwiedź Świątynię Muktinath, będącą jedną z najważniejszych świątyń zarówno hinduistów, jak i buddystów. Skorzystaj z gościnności otwartych nepalskich ludzi, odwiedzając osady Gurung, Thakali, Jomsom i Magar, a na koniec wygrzej zmęczone mięśnie w naturalnych gorących źródłach.

Udaj się w podróż swojego życia!

Annapurna oferuje różnorodne trasy trekkingowe, których sceneria zmienia się z każdym krokiem.  Region ten jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących miejsc do wędrówek w całym Nepalu. Annapurna to szlaki wiodące przez uprawy herbaty i regionalne herbaciarnie, wprost do hinduskich wiosek. Najwyższym punktem szlaku jest przełęcz Thorong La leżąca na wysokości 5416 m.n.p.m, znajdująca się na szczycie doliny Kaligandaki, z której roztacza się piękny widok na Annapurnę, Daulagiri, będącej spektakularną piramidą lodową, oraz na Machhra Puchhre, zwaną Rybim Ogonem. Drugim słynnym punktem widokowym jest Poon Hill, z którego podziwianie wschodów i zachodów słońca stanie się zapierającym dech spektaklem.

Kiedy jechać?

Annapurna zaprasza do trekkingu przez cały rok, ale najlepszą porą do wyruszenia w wyprawę jest jesień, między październikiem, a połową grudnia oraz okres przedwiosenny, od połowy lutego do kwietnia – te dwa sezony są idealną porą do wędrówek po Nepalu.

Jeżeli chcesz przeżyć przygodę wśród dzikiej natury, w towarzystwie wspaniałej załogi wykwalifikowanych alpinistów, których troskliwa opieka i dobry humor zapewnią bezpieczeństwo, znakomite samopoczucie i wspaniałe wspomnienia, to trafiłeś pod właściwy adres. Oprócz silnych wrażeń gwarantujemy również wygodny nocleg w obozie Annapurna Base Camp, smaczne posiłki oraz wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną.

Mimo iż droga na szczyt Annapurny jest długa, trudna i ciężka do przejścia, warto podjąć to wyzwanie. Wyzwanie dla ciała, umysłu i duszy, które zaowocuje jedynymi w swoim rodzaju przeżyciami, budzącymi piękne wspomnienia, które zostaną z Tobą do końca życia. Zarezerwuj lot, zasznuruj turystyczne buty, chwyć plecak i już dziś zarezerwuj lot, żeby wyruszyć w dzikie tereny Annapurny.